Odpovědnost za škodu způsobenou dítětem. Kdo je zodpovědný, rodič nebo škola?

Zodpovězené
26. čer 2019

Dobrý den,

po návratu syna ze ŠVP, 7let,1.třída, mi byl předložen protokol o způsobené škodě v hodnotě 500,-.

Syn postříkal opalovacím sprejem zeď chatky cca 30*30 cm, k činu se přiznal a jako svědci jsou v protokolu uvedeny 3 děti z chatky. Nicméně dle syna ho spolužák naváděl, aby na zeď nastříkal obrázek. Když zeď postříkali, pokoušeli se jí 3 ze 4 dětí vyčistit. Incident se stal v době, kdy u nich žádný dospělý nebyl, jako svědek je ale uvedená i tř. učitelka.

Protokol je sepsaný CK, se kterou na ŠVP vyjeli a p. učitelka se mnou nic nechce řešit, protože to je věc CK. Je opravdu nutné, aby škodu hradilo 7 leté dítě, resp. já, rodič? Nemá být škola nebo CK proti tomuto pojištěna?

Chápu, že kdyby hodil do okna kámen a rozbil jej, je si vědom, co udělal a co se stane, ale opalovací sprej měl poprvé v ruce, na rodinné dovolené by se mu do ruky ani nedostal, protože bych ho mazala já sama. Nejsem si zcela jistá, jestli si vůbec uvědomil, že sprej nepůjde dolů, nebo že tím vlastně poškodí zeď chatky.

Dále se mi i částka jeví jako přemrštěná. Je to skutečně moje chyba a mám zaplatit škodu já?

Podotýkám, že jsme slušná rodina, děti vedu k respektu k věcem a osobám, učím je slušnému chování. Syn je spíše tišší, introvert. V MŠ byl považován za velmi klidné a pohodové dítě.

Děkuji.

Dobrý den,

obávám se, že nejsme kompetentní posoudit míru zavinění, ani výši způsobené škody.

V tomhle případě je určitě lepší obrátit se na právníka, který Vám může k celé věci dát odborné stanovisko. Z finančního pohledu bych do budoucna zvážil např. pojištění právní ochrany. Na trhu je několik možností, mám osobní dobrou zkušenost s DAS. V takových situacích máte pak právníka, který Vám poradí po telefonu, případně Vás zastoupí u soudního sporu.

Hezký zbytek dne.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz