Půjčka od Home creditu. Poradíte, co dělat?

Zodpovězené
3. dub 2023

Dobrý den,

prosím, máte zkušenost nebo nevíte, co se děje v případě, že jsem si před rokem a půl sjednala půjčku u Home creditu - byla jsem hloupá, s bývalým přítelem jsme si našli byt, prostě jsem si částku půjčky pořád navyšovala, abych koupila vše do bytu nové. Samozřejmě se se mnou nedavno rozešel, nábytek si nechal🙂, mně zbyly dluhy, ale jelikož jsem měla nejnižší splátku u flexibilní půjčky přes 5 tisíc , a teď jsem přišla o práci, tak nemohu posílat takovou sumu.

Jednání s nimi je absolutně katastrofa, nepřijde v úvahu nižší částka nebo nějaké pochopení, odložení také prý ne. Zasílám teď třetí měsíc po 1 000 Kč, ale chodí mi výhružné emaily, ať to splatím - teď přesně přes 15 000 Kč.

Nevíte, jestli na mě nějakou můžou? Třeba exekutoři?

Mám za to, že dokud platím aspoň něco, tak jsem v suchu, ale nejsem si jistá. Nevíte, prosím?

Děkuji

Dobrý den,

zásadou "dokud platím aspoň něco, tak jsem v suchu" bych se rozhodně neřídil, to je podle mě cesta do pekla. Postup bude z jejich strany pravděpodobně takový, že pokud neposíláte to, co máte, tak Vám nabíhají úroky a penále z jejich strany (z toho, co píšete si nejsem jistý, jestli těch 15 000 Kč je výše nějaké pokuty nebo celková dlužná částka). To povede nebo už možná vedlo k tomu, že Vás nahlásí jako neplatičku do bankovního, případně nebankovního registru. Ve chvíli, kdy se dostanete do registru dlužníků, tak Vám už žádná instituce (žádná z pohledu, kde by bylo alespoň trochu rozumné si půjčit) nepůjčí, takže ten Home Credit nepůjde refinancovat třeba do banky, kde by byli vstřícnější.

Pokud v současné chvíli ještě v registru nejste, tak Vám stejně banka nepůjčí, protože nemáte příjem. Celé to pak při dalším nesplácení povede k tomu, že Vám ten úvěr zesplatní, takže přijde v krajním případě exekuce na dlužnou částku, penále a náklady exekuce.

Pokud je ta částka 15 000 Kč celková částka, co máte zaplatit, tak bych si ji půjčil od někoho z rodiny nebo kamaráda a tomu to splácel. Úrok bude malý nebo žádný, nehrozí Vám záznam v registru a třeba by Vám počkal se splátkami. Z toho, co píšete, nevidím mnoho jiných řešení.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek