Spoření pro dítě. Je nějaké na déle než 18 let?

Zodpovězené
20. kvě 2020

Dobrý den,

existuje nějaké stavebko pro dítě, které je na déle než 18 let?

Chtěli bychom dětem nějakým způsobem spořit, aby peníze nedostaly už v 18 letech, ale později. Nejlépe s možností nepravidelných vkladů.

Děkuji za tipy.

Dobrý den,

smlouva stavebního spoření musí být minimálně na 6 let, pak záleží na výši cílové částky, spořit tam tedy můžete i déle než oněch 6 let, 18 let už je pak extrémně dlouhá doba. Zhodnocení vložených prostředků na stavebním spoření je velmi nízké a je zajímavé v podstatě jen z pohledu podpory od státu, tedy státních příspěvků. Pro dlouhodobé spoření, o kterém mluvíte jsou vhodnější jiné nástroje, zejména investice do podílových fondů, ať už se bavíme o pravidelných i nepravidelných vkladech. Záleží jaký objem prostředků chcete vkládat, ale pokud bych měl poskytnout obecnou radu bez další znalosti Vaší finanční situace, tak bych volil kombinaci stavebního spoření (kvůli čerpání státní podpory) a investice do podílových fondů. U výběru stavební spořitelny bych se řídil zhodnocením a hlavně poplatky. U výběru fondu závisí na více okolnostech jako jsou zkušenosti s investováním, objem vkládaných peněz, finanční situace rodiny atd.

Hezký den
Ing. Martin Sládek