Vkladní knížka pro dítě. Přežitek, nebo dobrá volba?

Zodpovězené
28. pro 2018

Dobrý den,

rádi bychom dvouletému synovi zařídili spoření v podobě dětské vkladní knížky. Přijde nám to jako nejlepší možnost při současných podmínkách, ale i přesto bych toto rozhodnutí ještě ráda zkonzultovala.

Syn dostal jako dárek při narození spoření u Stavební spořitelny, které mu platí jedna z babiček, přesto bychom chtěli ještě jedno spoření, tzv. pro strýčka Příhodu (které by mohl později využít na studium, pro start do života nebo na jakýkoli jiný účel). Zde bychom odkládali peníze nepravidelně, ty, které dostane od babiček, k narozeninám atp.

Nejsme momentálně zrovna v nejlepší finanční situaci, takže vkládané částky by byly malé, ale řídíme se heslem, že nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř, a i když se hodnota peněz může změnit, alespoň nějaký základ by syn mít měl. Vkladní knížka mi z tohoto důvodu přijde jako nejlepší možnost, za vedení se neplatí, banka slibuje i malý úrok (1%). Vzhledem k tomu, že takto jsme měli knížky i my jako děti, je s tím spojený i jakýsi pocit jistoty (zcela subjektivní, samozřejmě). Ale přesto si říkám, jestli už tento bankovní produkt není "přežitek"?

Jak institut vkladní knížky vnímáte vy jako odborníci?

Děkuji.

Dobrý den,

myslím, že situaci kolem vkladních knížek jste popsala poměrně trefně. Je to historicky známý a populární produkt a tím pádem je s ním spojen subjektivní pocit jistoty. Navíc ho nabízejí tradičně známé společnosti, které z oné historie marketingově těží. Nemohu říct, že by to byl špatný produkt. Otázkou je vždycky to, co je cílem spoření. Předpokládám, že chcete synovi v nějakém věku dát peníze jako start do života. Vkladní knížka Vás k tomuto cíli přiblíží, ale domnívám se, že na trhu jsou i produkty, které Vás k cíli přiblíží rychleji nebo alespoň efektivněji.

Pro účel, který zmiňujete, nabízí některé banky i investiční společnosti možnost zřídit si rámcovou smlouvu a v rámci této smlouvy dělat pravidelné či nepravidelné úložky peněz a investovat je do podílových fondů (o těch již v poradně informace padly, prolistujte pár zodpovězených otázek). Tam je zhodnocení vyšší, dejme tomu kolem 3-4 %, ale s jistou mírou rizika. Velkým pozitivem je mimo jiné přístup k naspořeným penězům kdykoli v průběhu spoření.

Bez hlubší znalosti Vaší celkové situace se nedá poradit konkrétní produkt, ale rozhodně je na trhu hodně možností.

Hezký zbytek dne.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz