Chlapec, skoro 3 roky, nemluví. Jak ještě procvičovat jazyk?

Zodpovězené
3. kvě 2020

Dobrý den,

máme chlapečka srpen 2017. Od narození lenoch...začal pozdě sedět, chodit, ale bude mít 3 roky a nemluví. Řekne máma, táta, baba, ale jinak se domluví rukama a řevem🙄. Snažíme se procvičovat slabiky, ale nedá různé slabiky dohromady. Babi, mami...to neřekne.
Stihli jsme vyšetření sluchu-vše v pořádku, pak přišla Corona a teď se nikam nedostanem. Chtěla jsem ho dát do školky, ale mám obavu, jak si řekne, že chce čůrat. Je od 2 let bez plen a představa, že se bude muset vyčůrat do kalhot, protože si nikdo nevšimne, že si tahá za pindíka (tak poznám, že se mu chce čůrat), mě docela děsí.

Prosím, nemáte ještě tip, jak procvičovat jazyk, než se dostanem k logopedovi?

Děkuji

Dobrý den,

prostředí školky má pozitivní vliv na vývoj řeči. Určitě bych tedy školku doporučovala. Pokud na tuto skutečnost učitelku upozorníte, věřím, že si s tím poradí. Doporučuji také domácí nácvik prosby o čůrání – tj. gesto doprovodit také alespoň jednoduchou slabikou.

Posilování artikulačního ústrojí:

  • artikulační cvičení před zrcadlem – trénujte před zrcadlem společně, ať vidí sebe, i Vás. Procvičujte: vyplazování jazyka do všech stran, olizování rtů, pohyby jazyk v ústech (boulička do tváří). Dále sem patří špulení rtů, pískání, pusinky, atd.
  • dechové cvičení: doporučuji trénovat s brčkem (foukání, nasávání). Vědomý nádech nosem, výdech ústy, foukání do bublifuku atd.

Pro aktivní rozvoj řeči doporučuji také využívat rytmických básniček doprovázených pohybem (kolo-kolo mlýnský) a používat otázky typu: Kdo tam je? Kočka. Jaká kočka? Hnědá. Co dělá kočka? Pije. Co pije kočka? Mlíčko? Atd.

Nejdůležitější je pozitivní motivace - nezapomínejte za všechny úspěchy chválit 😉.

V případě zájmu mohu poskytnout online konzultace i cvičební materiály.

S pozdravem, Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982