Dcera místo "L" používá "J". Jak pomoci, aby to začala říkat správně?

Zodpovězené
7. kvě 2020

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Dcera, 3,5 roku, mluví dobře. Začala mluvit brzy a dobře, jen stále používá ve slovech místo L hlásku J. (Příklad: kojo - kolo, aje - ale). L vyslovit umí, když ji upozorním, tak se opraví, ale je vidět, že se jí to říká obtížněji a musí se více soustředit.

Jak jí pomoci, aby to začala říkat automaticky správně?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

záměna L za J je velice častá. Přirozený vývoj hlásky L začíná okolo 3 let a dokončuje se až ve 4 letech.
Pokud dcera vyslovuje hezké izolované L, zkoušejte ho cíleně zapojit do slabik. Nejprve zkuste samotné slabiky (La, Le, atd.) a pak slabiky opakujte (nebo třeba zpívejte 🙂 ) vícekrát za sebou (LaLaLa, ...). Následně zkoušejte otevřené slabiky na začátcích slov (Lano), L po souhlásce je ještě náročné, proto ještě neopravujte náročnější slova jako je například bláto.
Poté zkoušejte L na koncích slov - áL, bál, sál, atd. éL, atd. Dále uprostřed slov. Pokud se to nebude dařit, nejprve slovo slabikujte a až potom ho vyslovte celé (čo-ko-lá-da, čokoláda) a nakonec L po souhláskách (bláto, mýdlo, atd.)

Na snadnější výslovnost L pomohou také artikulační cviky na posílení a zvedání špičky jazyka. Olizujte si špičkou jazyka horní rty i horní zuby z obou stran. "Počítejte zuby" - a střídavě dávejte špičku jazyka při otevřených ústech za horní a za dolní zuby. Špičkou jazyka olizujte horní patro (opět při otevřených ústech), jako když "malíř maluje strop".

Pokud se L ani do 4 let nezafixuje do běžné řeči, vyhledejte logopeda.

S pozdravem
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982