Mluvení. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
3. kvě 2020

Dobrý den,

synovi jsou 3 roky a dva měsíce. Všemu rozumí, je hodně šikovný a aktivní kluk. Např. teď se naučil za tři dny jezdit na kole bez postranních koleček.
Ale.. hodně málo povídá. Sám od sebe opakuje po nás slova (ne moc srozumitelně, ale opakuje, což před půl rokem vůbec nechtěl), ale hodně dlouho mu trvá, než si nějaké slovo osvojí a začne ho sám od sebe aktivně používat.
Logopedka nám řekla, že to souvisí s porodem. Že má mozek ochrannou funkci a "stáhne".
Při porodu nastal problém a císařský řez by nestihli, tak malý šel na svět pomocí vaku pumpy a vexu. Je zdráv.

Moc děkuji za jakoukoli radu.

Dobrý den,

ano, je to pravda, opožděný vývoj řeči může souviset s komplikacemi u porodu. Pokud jste se synem ještě nebyli, doporučovala bych také vyšetření na foniatrii a neurologii. V návaznosti na diagnózu lze pak se synem systematicky pracovat.

Snažte se na syna mluvit v jednoduchých větách, aby měl možnost vše odkoukat a zkoušet napodobit. Když s ním mluvíte, dbejte na to, aby dobře viděl na Vaše ústa a aby mohl jednotlivé pohyby odkoukat. Pak si slova lépe a rychleji osvojí, protože bude mít i vizuální oporu. Nezapomínejte také na artikulační a dechová cvičení, protože artikulační ústrojí (mluvidla) mohou být ztuhlá.

S pozdravem, Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982