R, Ř u šestileté. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
3. kvě 2020

Dobrý den,

jsem už trochu nešťastná, že dcerka v šesti letech nedokáže vyslovit R a Ř. Chodily jsme na logopedii (začaly jsme asi pozdě, cca v 5,5 letech, byl problém se k někomu dostat), bohužel v současné době vše zrušené. Snažíme se R trénovat doma alespoň vyslovováním slov s “TD”, ale zatím bez úspěchu. Na Ř, nevím vůbec jak... 😔.
Budu vděčná za každou radu.

Děkuji, Dana D.

Dobrý den,

ano, v současné situaci je náročné se dostat kamkoli, i proto jsem v poslední době začala nabízet lekce on-line přes internet.

K navození hlásky R je zapotřebí komplexní přístup, který vyžaduje systematický dohled logopeda, nicméně mám pro Vás alespoň tento tip na doma – trénujte R za pomocí slabik Tdá-Tdé-Tdý atd. (s důrazem na T, d je pouze doplňkové, měkké a tiché) a to formou šeptání a foukání (sfoukávání papíru, kuličky z ruky atd.)

Hláska Ř se tvoří až po zvládnutí R, počkejte tedy až se zafixuje hláska R.

V případě zájmu mohu poskytnout online konzultace i cvičební materiály.

S pozdravem, Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982