Sykavky. Máme vyčkat nebo řešit dříve?

Zodpovězené
3. kvě 2020

Dobrý večer,

syn má v srpnu 4 roky. Mluví srozumitelně s velkou slovní zásobou, má pěkné R a občas naskočí i Ř. Má ale trochu problém se sykavkami (s, š, c, č, z, ž). Nekdy jsou správně, ale většinou jsou vysloveny špatně (člověk mu rozumí, ale slyší, že to "není úplně ono"). Ve školce budou mít logopedku na kontrolu az přští rok.

Máme vyčkat nebo řešit dříve?

Děkuji

Dobrý den,

v klidu s logopedickou péčí vyčkejte. Syn má v necelých 4 letech na správnou výslovnost sykavek ještě čas 🙂.

Sykavky se dělí na ostré a tupé a každé se přirozeně tvoří v jiném vývojovém období dítěte. Tupé sykavky (Č, Š, Ž) kolem 4,5 roku, ostré sykavky (C, S, Z) kolem 5 roku, avšak diferenciace a kumulace těchto sykavek (slova obsahující současně ostré a tupé sykavky, jako např. sušenky) se tvoří až před nástupem do 1. třídy, tj. kolem 6 roku.

S pozdravem, Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982