Výslovnost sykavek a předkus. Jak to dělat správně?

Zodpovězené
7. kvě 2020

Dobrý den,

syn si šlape na jazyk a zároveň má předkus. Chodil na kroužek logopedie ve školce, kde mu paní učitelka radila, aby dal spodní a horní přední zuby na sebe (do rovné plošinky) a pak vyslovil sykavky. Ve všech příručkách logopedie se ale píše, že by se na sebe měly dávat stoličky (u syna s předkusem by tak přední zuby nebyly na sobě, ale vznikal by tam právě onen předkus).

Jak je to tedy prosím správně?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Sice nevím, jak moc velký předkus syn má, ale spodní a horní přední zuby by opravdu měly být na sobě (srovnané do rovné plošinky, jak píšete), aby vzduch neunikal mezi zuby a nevznikl tak necílený zvuk sykavek. Pokoušejte se tedy opravdu dávat zuby co nejvíce k sobě to půjde, jak radí paní učitelka na logopedickém kroužku.

S pozdravem
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982