Pokles pánevních orgánů po porodu. Jak to řešit?

Zodpovězené
28. únor 2025

Dobrý den,

jsem tři měsíce po třetím vaginálním porodu. Už během těhotenství jsem cítila velký tlak na pánevní dno a po porodu u mě došlo k poklesu pánevních orgánů. V poševním vchodu jsou vidět dvě boule, což zřejmě naznačuje cystokélu a rektokélu. Nic nevylézá ven, ale boule jsou kousek za poševním vchodem.

Na kontrole po šestinedělí mi gynekolog řekl, že je normální, že jsem po třech porodech vytahaná a že není potřeba to řešit, když nemám žádné obtíže. Netrápí mě inkontinence ani pocit tlaku v pánvi, ale mně to normální nepřijde. Nevím, na koho se obrátit.

Začala jsem cvičit pod vedením fyzioterapeuta na posílení hlubokých břišních svalů, ale zatím žádné zlepšení nepozoruji. Vadí mi to zejména s ohledem na intimní život, který si v tuto chvíli vůbec neužívám.

Máte prosím nějakou radu?

Je mi 36 let, porody byly vždy po dvou letech a jsem štíhlá.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Vaši otázku. Při řešení obtíží s poklesem pánevních orgánů je třeba se naučit posilovat hluboké svaly břicha současně s hlubokými svaly pánevního dna. Aby se zamezilo poklesu orgánů, musí tyto dvě svalové oblasti, tedy hluboké svaly břicha a hluboké svaly pánevního dna, pracovat ve vzájemném souladu.

Pokud Vaše fyzioterapie zatím nepřinesla žádné zlepšení, je možné, že se neučíte zapojovat svaly správně. Také je důležité v rámci fyzioterapie uvolňovat manuálně zatuhlá místa v oblasti povrchových svalů pánevního dna a břicha, protože pokud v těle tato zatuhlá místa zůstanou, celá oblast břicha a pánevního dna nemá možnost pracovat správně a může se to projevovat i diskomfortem v intimním životě.

Ve Vaší situaci doporučuji vyzkoušet jiného fyzioterapeuta. Pokud byste měla zájem, ráda Vám pomohu ve své ordinaci v Praze.


S pozdravem,
Bc. Kristina Bertošová
fyzioterapeutka, osobní trenérka
e-mail: kristina.bertosova@gmail.com
www.bertosova.com