Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rozdíl ve velikosti plodu dle MS a UTZ + screening. Jak je to možné?

Zodpovězené
8. pro 2020

Dobrý den,

prosím o vysvětlení. Jsem podruhé těhotná, vím, kdy byla ovulace, jelikož jsem si měřila bazální teplotu, cyklus vždy pravidelný po 27-28 dnech. Dle MS bych měla být 12.tt+2, dle UTZ po 1. screeningu jsem 13.tt+0. V podstatě s každým dalším UTZ se rozdíl zvětšuje. Nejdřív to byl rozdíl o 2, 4 a nyní 5 dní.

Jak je to možné?

S první dcerou to bylo totéž, věděla jsem den ovu, cyklus pravidelný, jen rozdíl, že dcerka byla naopak o 4 dny menší a celé těhu byla drobnější. Narozena v termínu 2,7 kg a 49 cm. Chápu, že záleží na kvalitě UTZ, podmínkách měření, zkušenostech lékaře, atd., jen mi to vrtá hlavou.

Poslední otázka se týká výsledků ze screeningu.

Můžete se mi k nim vyjádřit? Trošku mě znepokojuje NT 2,1 mm.

Co to znamená růstová retardace před 37. týdnem s výsledkem 1:376?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Při měření délky plodu a datace těhotenství v I. trimestru je důležitých několik věcí. Jednak byť existuje standardizace, jak plod měřit, je měření zatíženo nějakou chybou měření. Také už v této fázi je nějaká přirozená variabilita ve velikosti plodů a konečně plod v děloze neroste úplně rovnoměrně. Rozdíly plus mínus 5 dní jsou naprosto normální a o ničem nevypovídají, termínem porodu se obvykle "hýbe" až při rozdílech větších než týden.

Ohledně výsledků Vašeho screeningu, rizika na základní trizomie máte velmi nízká (<1/20000) a hodnota NT je zcela normální (je to znázorněno na prostředním grafu ve Vaší zprávě, kdy červený křížek je jen kousek nad průměrem). Riziko růstové restrikce je riziko, že by mohlo dojít ke zpomalení růstu plodu v III. trimestru. Riziko 1:376 (cca 0,3%) lze považovat za riziko nízké.


Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce GENNET
www.gennet.cz