Výsledky prvotrimestrálního screeningu. Je riziko nízké?

Zodpovězené
25. kvě 2020

Dobrý den,

dnes jsem si vyzvedla výsledky prvotrimestrálního screeningu:
Věk: 33 let
Váha: 49 kg
druhé těhotenství
Nuchal rozměr: 1,3 mm (0,90 MoM)
PAPP-A: 4,6 iu/L (1,71 MoM)
FreeBeta-HCG: 149,3 iu/L (2,81 MoM)

Riziko M.Down 1 z 5800

Moje lékařka ještě stále jede v nouzovém režimu, takže není moc prostor to řešit, řekla mi pouze, že riziko je velmi nízké a screening se považuje za negativní, v pořádku, netřeba dalších vyšetření (na Down a další VVV).

Mohl byste mi laicky vysvětlit, co znamenají hodnoty PAPP-A a FreeBeta hCG a jaké jejich hodnoty jsou v normě?

Nuchal rozměr vím, že je šíjové projasnění a u něj je v pořádku, když je pod 2 mm. Být to první těhotenství, tak nad tím po ujištění lékařky vůbec nepřemýšlím, ale u prvního dítěte (před třemi lety) jsem měla výsledek 1 z 23 000, takže teď jsem lehce na vážkách, jestli to dále nějak zkoumat.

Moc děkuji!

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. PAPP-A a fbhCG jsou placentární hormony používané v prvostrimestrálním screeningu, kdy jejich vyšší či nižší hladiny mění rizika pro chromozomální vady (např. vyšší hladina fbhCG a nizší hladina PAPP-A mohou zvyšovat riziko pro Downův syndrom, nižší hladiny obou hormonů zvyšují riziko pro Edwardsův či Patauův syndrom, apod.). Obecně se hodnoty pohybují mezi 0,5 - 2,0 MoM, ale podstatné nejsou jejich samostatné hodnoty, ale celkové riziko prvostrimestrálního screeningu.

Riziko 1 z 5800 lze považovat za riziko velmi nízké. Obecně se o invazivních metodách uvažuje při rizicích nad 1 z 300. Samozřejmě, pokud byste chtěla jednoznačnou jistotu, že Vaše miminko nemá chromozomální vadu, pak jiná možnost než odběr plodové vody Vám toto neposkytne, ale bylo by to za cenu rizika, které s sebou nese takový odběr.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz