Vysoká hodnota Papp-A. Co může tuto hodnotu způsobit?

Zodpovězené
13. dub 2021

Dobrý den,

na screeningu ve 12. tt mi v krevních testech vyšla vysoká hodnota Papp-A (přes 7 Mol). Doktor mě hned poslal do Gennetu na ultrazvuk a genetickou konzultaci. Tam mi pan doktor Kulovatý udělal ultrazvuk a řekl, že je vše v pořádku, že neví, co by mělo být za problém. Když jsem mu říkala, že prý mám strašně vysoký Papp v krvi, řekl, že on nedokáže spojit výsledky krve a že genetická konzultace už je zbytečná.

Teď ve 14. tt jsem šla ke svému dr. a ten mi řekl, že hodnota nad 7 Mol je extrémně vysoká, a že nechápe, že mi k tomu v Gennetu nic neřekli.

Co může tuto hodnotu způsobit?

Děkuji

Dobrý den,

na jednu stranu je hodnota 7 MoM opravdu velmi vysoká (7x vyšší než je střední hodnota). Na druhou stranu se neví, že by vysoké hodnoty PAPP-A byly spojeny s nějakou konkrétní vrozenou vadou u plodu či nepříznivým průběhem těhotenství. Rizikové jsou naopak hodnoty nízké. Pokud tedy byl ultrazvuk v pořádku a kombinovaný test s nízkým rizikem, je prognóza dobrá. Určitě Vám doporučuji absolvovat podrobný ultrazvukový screening v 20. - 22. týdnu.
Nicméně, pokud Váš gynekolog požaduje genetickou konzultaci, můžete se na ni objednat.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz