Opakované kvasinky v pochvě. Jaká je příčina kvasinkových zánětů a jak je léčit?

Zodpovězené
2. dub 2019

Dobrý den, pane doktore,

již půl roku ( dalo by se říct kromě 3 až 4 dnů v měsíci) mám opakovaně kvasinkové záněty. Můj gynekolog mi udělal veškeré testy, ale na nic nepřišli. Vždy léčí vše antibiotiky ( betadin čípky), teď naposledy už jsem si koupila i probiotickou léčbu a denně jím výtažek z grepfruitu.
Jsem z toho celkem nešťastná ( hrozně mě to omezuje jak v partnerském životě tak v aktivitách s mojí dcerou)
Ráda bych našla příčinu těchto zánětů a jednou pro vždy se tohoto nepříjemneho onemocnění zbavila.
Byla bych nesmírně ráda, kdybyste pro mě měl radikální řešení ( všude se píše o změně stravy, zeleném jílu), ale já už jsem toho vyzkoušela tolik, že další experiment se mi už nechce podstupovat.

Předem Vám děkuji za radu.
Přeji pěkný den Vendula Calková

Dobrý den,

to víte, definitivní a stoprocentní - i když jakkoli "radikální" - řešení tohoto problému není. Protože to máte takhle časté, rozhodně stojí za to vyšetřit nějaké "podpůrné" důvody (cukrovka apod), které by k tomuto napomáhaly.

Jinak u takhle otravných rekurentních mykóz existují NĚKOLIKAMĚSÍČNÍ schémata léčby (tedy ne jen "vyléčit za týden a čekat na další"), zkusil bych během 3 po sobě následujících menstruačních cyklů 3x kúru flukonazol (perorální antimykotikum) + GYNIMUN intim (vaginální laktobacily). Pokud by bylo potřeba, napište mi na jiri.emmer(zavináč)gmail.com a já Vám mohu poslat publikaci s detaily a výsledky - kdybyste potřebovala pro svého pana doktora.

Držím palce!

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň