PCOS po porodu a srovnání menstruace. Je antikoncepce jedinou možností?

Zodpovězené
23. kvě 2019

Dobrý den,

v 18ti po vysazení antikoncepce mi lékař zjistil PCOS. Vždycky jsem měla bolesti břicha, nemohla jsem se tak půl hodiny ani postavit, jen jsem ležela. Lékař mi vždy říkal, že je to z toho, že cysta praskne. Menstruaci jsem spíše neměla než měla. Absolvovala jsem laparoskopii a driling vaječníků. Bohužel ani ne za měsíc jsem měla vaječníky opět plné cyst. Brala jsem spoustu léků na ovulaci, jelikož neprobíhala. Poté jsem přerušila veškerou léčbu a dala si od všeho pauzu spolupracovala jsem i s carem.

A během toho odpočinku jsem jako zázrakem otěhotněla. Už mám i po porodu. Těhotenství bylo celkem náročné jelikož mi hrozil předčasný porod. A nyní k mé otázce: Je diagnóza PCOS důvodem předčasného porodu?

A dále bych se chtěla zeptat. Po porodu jsem půl roku. Měla jsem začít brát antikoncepci, ale zjistila jsem, že menstruaci dostávám jako hodinky, tudíž jsem si ji nenasadila a doufala, že vše bude v pořádku (lékař v car mi říkal, že po porodu PCOS může zmizet?) Bohužel teď poslední menstruace nedorazila, těhotná nejsem a zase jsem měla ty bolesti jako před tím. Takže se chci zeptat, je jediná možnost nasazení antikoncepce na srovnání menstruace?

Dobrý den,

příčinu předčasného porodu takhle na dálku určit nelze, těch věcí je spousta. Nemyslím si, že bychom měli v první řadě obviňovat PCOS, i když např. zvyšuje riziko "cukrovkových" věcí v těhotenství a ty by k tomu přispět mohly.

Antikoncepce jako řešení je většinou nejjistější a nejlepší, pokud chcete bez ní, zkuste shodit 3-5 kg a užívat Fertipronu (2 sáčky denně) - uvidíte, co to udělá.

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň