K čemu všemu je užitečný Inositol?

Zodpovězené
10. zář 2019

Dobrý den,

začínáme se snažit o miminko.

Doporučujete rovnou začít s Fertipronou, a nebo stačí vitamíny se štěpenou kyselinou listovou (Femibion)? A Fertipronu koupit, až kdyby byl nějaký problém? Co všechno umí ten Inositol? Je to bezpečná látka? Aby se po letech neukázalo, že to nějak škodilo.

Děkuji.

Dobrý den,

inositolu sní každý z nás denně asi 2 gramy, takže z toho pohledu se extra 4 gramů denně není třeba obávat. Dříve se řadil mezi B vitaminy, akorát že to se pak překlasifikovalo, protože si ho v malém množství umíme syntetizovat, takže to není striktně vzato vitamin.

Inositol pomáhá zejména při poruchách metabolismu cukrů (PCOS nebo těhotenská cukrovka), ale obecně i u zdravých žen zvyšuje kvalitu dozrálých vajíček a vylepšuje výsledky IVF procedur.

Vám bych však doporučil zatím "obyčejný" produkt pro "normální" ženy - v tomto případě Superfolin 1 nebo 2 (obsahuje nejmodernější sůl "štěpené" kyseliny listové a navíc není drahý). Leda byste byla obézní (BMI řekněme nad 30), pak by stála za to Fertiprona rovnou.

Držím palce, ať Vám to vyjde!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň