Můžu se předávkovat kyselinou listovou?

Zodpovězené
25. lis 2021

Dobrý den,

jsem v 17. tt. Beru denně GS Mamavit Prefolin+DHA+EPA, kde je obsažena kyselina listová. MUDr. mi předepsala Acidum Folicum, přestože jsem jí řekla, že mám listovku v tom multivitamínu.

Nemůže větší množství spíš škodit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

záleží na tom, jestli jste (pro Vaši paní doktorku) v režimu "riziková" (obvykle potrat nebo vrozená vada v minulosti, epilepsie, atd. atd.) anebo "normální".

Rizikovým se dává až 5 mg (5000 mcg) folátů (a to je na předpis), zatímco "obyčejným" těhotným se dává (v doplňku stravy, podle doporučených postupů) 400-800 mcg folátů denně. Celková dávka (doplňky + potrava) u těhotných tedy má být 600-1000 mcg denně (potravou většinou "ujíte" maximálně 200 mcg denně).

Další věc je, že je mnohem vhodnější foláty užívat v moderní formě metylfolátu (tedy laicky řečeno "předštěpená" listovka) - např. Superfolin - než ve starodávné syntetické kyselině listové (jako Váš produkt).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň