Mykózy a zátěžový test na cukrovku. Absolvovat test a riskovat tak návrat mykóz kvůli cukru?

Zodpovězené
28. srp 2023

Dobrý den, pane doktore,

jdu si k Vám pro radu. Poslední rok jsem snad neustále trpěla opakovanými mykózami. Nyní jsem ve 21. tt a zanedlouho bych měla jít na zátěžový test na cukrovku v těhotenství. Momentálně je to asi dva-tři týdny, co se mi díky radikální úpravě stravy (zejména absencí cukrů a bílé mouky) podařilo, zdá se, se otravných kvasinek zbavit (samozřejmě jsem xkrát přeléčená nejrůznějšími antimikotiky a užívám preventivně Gynimun trio). Mám ale hrůzu z tohoto testu, že do sebe nasypu hromadu cukrů a kvasinky budou zpět. V podstatě celých 18. tt jsem trpěla mykózou a nechci si tímto testem přihnat další.

Ted nevím, co dělat, jestli test odmítnout nebo je opravdu tolik důležitý?

Dokážete mi poradit, co dělat?

Děkuji za případnou odpověď.

Hana

Dobrý den,

já bych se toho testu tak nebál. Ono tolik nejde o cukr jako takový, ale o dietu, která ovlivňuje Vaše střevní bakterie. A nějaký stupeň těhotenské cukrovky dneska má asi čtvrtina mamin, což není málo a miminku to vadí hodně.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň