Jak zvládnout 6. těhotenství?

Zodpovězené
9. dub 2022

Dobrý den,

je mi až trapně Vám tu psát, ale při zjištění, že čekám 6. miminko, mě to až vyděsilo. Sice se na miminko moooc všichni těšíme, ale vůbec nevím, jak se mám tvářit před okolím a lékaři při kontrolách. Už při minulém těhotenství na mě všichni koukali skrze prsty (že jsem nezodpovědná a jak moc riskuji).

Taky se bojím, jak to fyzicky zvládnu. Už mi je 37 let.

Děkuji

Hezký den, milá,

jsem ráda, že jsi napsala, protože tyto pocity jsou silné a je důležité je dostat ven. Už jenom tím se toho spousta dostane ven.

Nechci říct, že mít 6 dětí v dnešním světě je normální, ale na druhou stranu, kdo určuje, co je a není normální?
Proč se lidi dívají skrze prsty na někoho druhého?
Proč mají potřebu soudit?

Jistě je řada důvodů. Jako nejsilnější vnímám to, že jsou nastavené nějaké "normy" normálního a už nenormálního a většinová populace jde směrem normálního, a pokud se něco vymyká, pak je podle nich něco špatně.

Často jsou za tím schovány strachy těchto lidí, jejich vnitřní nesoulad, a proto mají potřebu koukat na ostatní, aby nemuseli řešit sami sebe (to je jedno v jakém ohledu, pravděpodpobně ne v 6. těhotenství, ale mohou to být problémy s partnerem, děti, v práci). Ono je přece jednodušší koukat na ostatní a řešit je, než se kouknout dovnitř sebe. Vždycky si říkám, že ti lidé musí mít asi dost nudný život, když mají potřebu řešit ten můj. 😃

Shrnuto a podtrženo, těš se moooooc na miminko, okolí nech být, je to jejich volba. Sama v sobě víš, jak to je, že budeš mít doma další úžasný dáreček v podobě nového človíčka, a tohle je zase tvoje volba, mít další miminko a zároveň si ho i dalších členů rodiny užívat.

Doporučuji opravdu si to takhle v hlavě utřídit a uvidíš, že potom i návštěva u lékaře bude více v pohodě, protože Ty si budeš jistá sama v sobě, Tvé volbě a nějaké pohledy nebo slova s Tebou nic neudělají, protože víš, že jsou to jejich slova nikoli Tvoje. ❤️

Co se týče fyzického těla, rozumím, že máš jisté obavy, zda to zvládneš a jak to bude probíhat. Je to zcela normální. Určitě odpočívej, co to jde, zkus zapojit partnera, případně starší děti, abyste měli rozděleny věci kolem domácnosti a tak vůbec.

Dej si jasný čas pro sebe sama, jednoduše to napiš do kalendáře, ať s tím každý počítá.

A na závěr bych Ti jen chtěla napsat jednu větu. Důvěřuj svému tělu a celému procesu. Mimišátko ví, kam a proč přišlo. 🥰

Moc objímám. 😇

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů