Alergie na tampon. Je to možné?

Zodpovězené
30. dub 2020

Dobrý den,

existuje alergie na tampony?

Jak se projevuje? Může se objevit z ničeho nic? A co dál?

Tampony používám (v kombinaci s vložkou nebo intimkou) zhruba 25 let, z toho cca 24 let bez problémů. V poslední době po aplikaci tamponu zpočátku cítím lechtání, svědění, později stále se zvětšující bolest (podobně jako při silné kopřivce).

Může se jednat o alergii?

Jsou nějaké šetrnější značky tamponů (vyzkoušela jsem snad všechny značky běžně dostupné v lékárně)?

Bohužel mám menstruaci velmi silnou, vložka mi při náhlém "vhrknutí krve" během prvních dvou dnů okamžitě proteče, a to si nemohu v zaměstnání dovolit. Z menstruační houby i kalíšku mám obavy, před dvěma lety jsem prodělala celkovou sepsi po zavedení nitroděložního tělíska. Na výtoky ani záněty netrpím. Jsem však alergik, astmatik, ekzematik.

Děkuji.

Dobrý den,

nežádoucí reakce na tampon existuje, máme s tím zkušenost na skupině velmi často. V ojedinělých případech může dojít až k tzv. syndromu toxického šoku, je k tomu upozornění i v příbalovém letáku.
Ve Vašem případě se ale bude jednat spíše o mírnější reakci, která je dána nesnášenlivostí materiálu, respektive citlivostí sliznice, která reaguje na pravděpodobně nešetrně bělený tampon. Bělení běžných tamponů probíhá velmi agresivní metodou (bělení chlorem) a mnoho žen má po použití uměle bělených hygienických pomůcek potíže. Více k této problematice najdete například v článku zde:
https://magazin.biooo.cz/zivotni-styl/zelena-do...
Bylo by vhodné používat spíše vložky a slipovky z chlorem nebělené bio bavlny, pokud už tampony, tak ojediněle v okamžiku, kdy nemůžete vložku často měnit a také jen z nebělené bio bavlny. Takové limity splňuje například značka Natracare, nebo Jasa, seženete i v DM nebo na eshopech.
Existují i látkové menstruační vložky různých velikostí, nebo i menstruační kalhotky, ty by možná mohly sloužit jako pojistka při silné menstruaci v kombinaci s vhodnou nebělenou vložkou.
O vhodnosti použití kalíšku bych se poradila na této skupině, možná jsou Vaše obavy zbytečné, jistě se problém silné menstruace týká mnoha žen, které kalíšek používají, zkuste se jich zeptat na zkušenosti.
https://www.facebook.com/groups/kalisnice/

Přeji Vám krásný den.
Pavla