Atopický ekzém a snížená kvantita DAO. Jak postupovat?

Zodpovězené
7. říj 2020

Dobrý den,

syn (7r.) má od svých 18 m. ekzém. Začalo to na líčku maličkým ložiskem, zmizel, přesunulo se na nožičky, chodidlo, ... Ve 2.5 letech se mu ekzém objevil v obličeji (kolem úst a očí). Eliminovali jsme stravu podle kvasinkové diety, ale nikdy ekzém nezmizel úplně. Dlouhou dobu ho měl na předloktí a krku, ale nyní se situace tak zhoršila, že má ekzém opět ve tváři, na obou předloktích a na krku. (viz. foto - stejný typ výsevu i na obličeji, krku)

Domácnost máme 100% NT, za celých 5 let měl kortikoidy možná 5-6x jako 1 namazání (když měl ekzém opravdu velmi špatný), jinak používáme vždy oxid zinečnatý s vodou nebo bez, fialovou Weledu, mangové nebo bambucké máslo. Doma mám také hypermangan a sem tam jsem mu jím naředěným potřela ložiska. Zkusila jsem i květinovou vodu pro miminka od Purity Vision - ta to příjemně zchladí, ale více bez efektu.

Na imuno-alergo testech mu loni vyšla z krve alergie na arašídy, jinak nic dalšího. Dále enzym DAO hodnota 10 a kvantita DAO 1.14 kIU/l. Dodržovat HIT dietu nám ale Dr. nedoporučila, spíše jen vysadit arašídy, které i tak syn vůbec nejedl a nejí. Kožní lékař diagnostikoval atopický ekzém, omezit ve stravě alergeny (petržel, rajčata, citrusové plody, čokoláda atd. a podle situace, pokud se nezlepší stav, i mléko a vaječný bílek).

Momentálně absolutně netušíme, jak mu můžeme pomoci?
Chodí do školy, stravuje se ve škole, kde bohužel není možné (corona) přinášet stravu, takže mu vařím doma a jí doma.

Vím, že problém bude "uvnitř" a ráda bych řešila příčinu. No zároveň bych i velmi ráda našla nějaké vhodné mazání, topickou péči, kterou bych synovi aspoň trošku mohla ulevit... hodně se, hlavně v noci a ráno, škrábe.
Lékařem doporučené vepřové sádlo stav spíše zhoršuje, Ichtamol+zinek ve spreji ho štípe, takže taky NE a kůži chybí voda - aspoň k tomu došel lékař, když mu nějakým přístrojem měřil % vody v kůži.

A můj poslední dotaz je, že jsme syna objednali v lednu na vyšetření krve. Věřím, že mu lékař provede protilátky IGA, IGm, IGG na mléko, laktózu, lepek, histamín .... Nicméně, jestli už nyní najedeme na nějakou "upravenou, eliminační" stravu, z krve se nic neukáže - anebo se mýlím?

Děkuji Vám a přeji krásný den.
Jana

Ahoj Jani,

ohledně stravy už jsem reagovala, ale pro jistotu to ještě vypíšu sem.
HIT je klasický GAP symptom, vše co se děje, svědčí o nějaké potravinové intoleranci, což je samo o sobě GAP symptom. Strašně špatně se to detekuje, respektive nikdy nelze zaručit, že jakékoli testy na potraviny jsou průkazné. Mohou odhalit nějaké silné alergie, ale potravinové intolerance jako takové se prostě relevantně měřit nedají. Testy vypovídají o jisté imunitní reakci, ale to samo o sobě ještě není průkazné pro to, do jaké míry ta potravina opravdu vadí.
Proto mi dává smysl dovzdělat se v rámci Gaps terapeutického protokolu, aby člověk pochopil, jak vlastně funguje trávení, jak dochází k jeho narušení, respektive k tomu, že se sliznice střeva, asimilace, mikrobiom střeva začne stávat nějakým způsobem diskomfortním, narušeným.
Mnoho z těch drobných narušení si dítě nese už z doby těhotenství a podílí se na tom stav maminky, i rodiny jako takové, protože kompletní mikrobiom se u dítětě vyvíjí i nadále po narození, plus do jeho imunity začínají zasahovat další vlivy prostředí.

Zkusila bych tedy nejprve vysadit základní potraviny, které zpravidla mohou stav horšit. Není určitě nutné ihned přecházet na jakékoli velmi přísné eliminační diety, které by vás všechny drasticky omezovaly a stresovaly. Gaps je skvělý systém a opravdu nápomocný, ale člověk se na něj musí připravit, musí nejprve načerpat informace, být na to psychicky připravený a ideálně přecházet postupně tak, aby se vyvaroval zbytečných začátečnických chyb, které často dělají lidé, jež do toho skočí po hlavě.
Já osobně bych radila stoprocentní vysazení ořechů a to všech, nejen arašídů. Pak vysadit rajčata a papriky, a to opravdu nekompromisně. Dále bych na nějakou dobu vysadila vše mléčné, vaječný bílek, citrusy a lepek.
Po nějaké době, kdy by došlo ke zlepšení, by bylo možné se případně vrátit k mléčné bílkovině, ale jen domácí fermentace, například kozí kefír z tibetské houby, nebo domácí jogurt dle zásad gaps (eliminace laktózy, nepoužití homogenizovaného mléka).
Upozorňuji, že toto opravdu není nijak drastický zásah do stravování, maminky se toho bojí, ale to je jen proto, že nevědí, jak zaběhlá jídla alternovat. Je určitě jednodušší podat dítěti pribiňák, než si sehnat kozí nebo kravské nehomogenizované mléko z farmy a z něj si pak vyrábět jogurty doma, nebo alespoň domácí kefír (ten je ale opravdu snadný, viz. moje yt video tibetská kefírová houba).
Nicméně, strava u atopického dítětě prostě nemá být založena na potravinách, které tyto stavy prokazatelně mohou horšit. Zároveň ale nelze osekávat jídelníček směrem, který by pak vedl k malnutrici. Proto je potřeba orientovat se na výživné vývary, všechny druhy masa, vybírat kvalitní suroviny. Více inspirace najdete jak v knize - Gaps, tak na skupině Gaps dieta nebo na webu u Jany www.janadellplotnarkova.cz
I pro lidi, kteří na Gaps vůbec nejsou ochotni přejít, se vyplatí zařadit minimálně ty vývary a dělat je tak, jak se dělat opravdu mají, správný recept a postup na webu.

Teď ještě rada k topické péči.
Opravdu dlouho jsem nad tím přemýšlela. Ano, kůži chybí hydratace. Dobrý nt krém a podklad v podobě hydrolátu by toto mohl řešit, ale mám přeci jen v skrytu mysli obavu, aby ho i tyto komponenty nedráždily, protože v některých případech může atopikům vadit i rostlinný extrakt. V jiné situaci bych neváhala volit třeba repair lotion od Odylique, ale zde mě napadla jiná věc. To repair lotion každopádně doporučuji sehnat vzoreček, hodím odkaz na sk eshop, kde vzoreček mají
https://www.wereco.store/p/odylique-emoliencni-...

Vyzkoušet, zda nebude dráždit, pokud ne, pak na promazávání používat toto. Sádlo ani jiné masti bez vody jeho pokožku nebudou hydratovat,
Ale na to hojení a dodání hydratace mě napadlo něco jiného. Zkuste použít hylauronové sérum. Mám ho vyzkoušené na hojení jizev a byla jsem velmi překvapena, jak elegantně hydratuje pokožku, nedráždí a opravdu zlepšuje stav kůže. Bohužel zatím není verze, která by byla se zcela non toxic konzervantem, ale ze zákulisních informací výroby vím, že se na tom pracuje a že již brzy bude na trhu!
Prozatím bych ale i tak udělala kompromis, protože dle mých informací je konzervant v tomto séru (benzyl alcohol) použit v naprosto minimální koncentraci a i po konzultaci s naší odbornou poradkyní jsme shledaly, že v případech, kdy je nutno kůži výrazně hydratovat a hojit, je toto stále lepší volba, než jakékoli jiné krémy.
Ostatní suroviny tohoto séra jsou vynikající kvality a skutečně jsem schopná za něj ručit. Co je pro nás důležité, že neobsahuje žádné vonné ani potenciálně dráždivé rostlinné složky, ale naopak obsahuje antimikrobiální chlorophyllin copper komplex, který také pomůže hojení narušené kůže. Pojďme to zkusit, věřím, že by to mohlo pomoci a hned jakmile bude dostupná verze s lepším konzervantem, vyměnila bych za tuto, budu pak o tom informovat na skupině nebo na mém IG.

https://www.markscrub.cz/products/mark-hyaluron...

Přeji Vám krásný den.
Pavla