Atopický ekzém + něco nového. Co doporučujete?

Zodpovězené
5. únor 2020

Dobrý den,

u dcerky (nyní 21m) se teď začaly objevovat kožní problémy. Od narození i při zavádění příkrmů bez potíží, zcela zdravá, doposud kojena. Na podzim někdy po naočkování Priorixem (může, ale nemusí souviset) se nejdříve na naočkované ručce a na pár menších místech objevila sušší kůže. Mazáno Bepanthenem (doporučeno i lékařem). Po Vánocích se začaly objevovat první flíčky atopického ekzému (např. na kloubech ruky se však bohužel stále nezlepšuje, i přes používání nočního overálku s krytými tlapkami a přes den pokud možno rukaviček... viz. foto). Začali jsme užívat řadu Linola, na nepostižené partie pleťový krém Uriage. Minulý týden - patrně po konzumaci jahod (dříve bez reakce) objev intenzivního výsevu na hřbetu předloktí, stehýnkách a méně bříšku. I přes to, že je to již týden, projev se nezmírňuje (viz. foto).

Prosím, neměla byste pro nás nějaká doporučení?

Předem děkuji za pomoc.

Dobrý den,

ani já nemohu vyloučit, že očkování coby zásah do imunity, může rozjet nebo zhoršit ekzém, zejména pokud se již před očkováním objevil. Je to hodně časté a setkávám se s tím na skupině SNT pravidelně. Pokud se jedná o atopický ekzém, častou komplikací bývá náchylnost k projevům přemnožení patogenních bakterií, které osidlují kůži. U atopických nebo jinak imunitně kompromitovaných dětí se pak na kůži mohou tvořit různé výsevy zainfikované druhy nypř. s.aureus, streptokoky, někdy i plísněmi a kvasinkami. Velmi obvyklé jsou také trávicí potíže, nebo nevhodně osazený mikrobiom, přičemž opět převládají spíše nepřátelské druhy bakteriím oproti těm komensálním, prospěšným.
Pokud by se u dítětě začaly projevovat i potravinové intolerance, pak by byla na místě dočasná eliminační dieta. Múžete se zkusit zkontaktovat s centrem Imunoflow, přední odborník na potravinové intolerance MUDr. Fuchs. Zde by mohli pomoci s detekcí, jaké potraviny mohou vadit. Objednací doby jsou poměrně dlouhé, nutno s tím počítat.
V zevní péči bych volila kombinaci antibakteriální a nedráždivé netoxické péče, což tedy nesplńuje ani jeden ze zmíněných prostředků (Bepanthen a Linola). jsou to klasické ropné produkty.
Na pupínky a rozškrábané místo lze použít na zklidnění ředěný jodisol , 1:10, aby se zamezilo šíření infekce.
Koupat jen krátce, atopikům nedělá dlouhé máchání v chlorované vodě vůbec dobře a kůži to ještě víc narušuje. Na promazání poškozené kůže bych zkusila Neem olej, který zároveň působí antibakteriálně, ale nutno počítat s tím, že kůže se musí nejprve navlhčit, jinak se olej nevstřebá a bude vysušovat,
Můžete použít mokrou teplou žínku, vždy čistou, nebo postříkat místa hydrolátem-květová voda. Volila bych levanduli nebo manuku.

https://www.netoxickadomacnost.cz/Hydrolaty-kve...
Pokud chcete zkusit květovou vodu bez objednání z eshopu, v DM mají květovou vodu pro děti od značky Purity vision.
Neem olej (nimbový olej) seženete běžně na eshopech, kupujte ale vždy v bio kvalitě, kvůli možným kontaminacím.

Zkuste požádat svého lélaře nebo kožního, o stěr ze zainfikovaného místa, nebo z vodnatého puchýřku, mohlo by se jednat o výskyt s.aureus, bylo by dobré to případně potvrdit nebo vyloučit a dle toho pak nastavit další vhodnou léčbu.

Přeji Vám krásný den.
Pavla