Červená a suchá kůže na kloubech. Jedná se o atopický ekzém?

Zodpovězené
20. bře 2020

Dobrý den,

dcera (6 let) měla před cca 14 dny střevní virózu - nemoc si odstonala u babičky, takže díky tomu moc nevím, co mohlo vyvolat extrémně suchou kůži v oblasti kloubů na jejích rukách. Když přijela, měla hřbet ruky jako struhadlo. Teď po týdnu se kůže nejeví už tak suchá, ale v oblasti kloubů je tento problém větší a nikterak se nelepší, spíš naopak. Kůže je v těchto místech červená, přecitlivělá na mýdlo, krémy a zdá se, že začíná praskat, viz.fotka.

Jedná se o atopický ekzém?

Já ani manžel atopici nejsme a popravdě jsem se s tím nikdy nesetkala.

Nebo je možná nějaká souvislost se střevní virózou?

Mohu Vás požádat o doporučení léčivých přípravků, které pomohou kůži zhojit?

Dnes jsem zkusila namazat Excipialem u Lipolotio, ale dcerku to velmi pálilo, takže ten dávat nemohu.

Děkuji.

Dobrý den,

momentálně bych se nesoustředila na hledání diagnózy, ono ani to označení atopický ekzém Vám v podstatě v ničem nepomůže, jakýkoli ekzém je nutno řešit hledáním takové péče, která bude vyhovovat pokožce a nebude příliš zatěžovat organismus.
V tomto případě se mi to jeví spíše jako citlivá a podrážděná kůže, možná sklon k atopiím a alergiím tam bude, ale domnívám se, že pokud najdete vhodnou šetrnou péči, mohlo by se upravit i bez zavedení přísnějších opatření, která by čítala i eliminace některých potravin.
Viróza mohla stav kůže významně zhoršit, plus používání konvenční kosmetiky a pobývání v prostředí, které obsahuje řadu dráždivých složek. Imunita v době virózy je poměrně dost nestabilní a může se to projevit i na vzhledu kůže.
Pokud ji pálí běžná lékárenská kosmetika, může citlivě reagovat na alkohol, emulgátory, minerální oleje, parfumace a konzervanty. Zkuste tedy zvolit nějakou přírodní neparfemovanou péči, která bude založena jen na máslech a olejích a kde nebude použita žádná syntetická složka.
V počátcích bych raději volila balzámy bez použití rostlinných extraktů nebo esenciálních olejů, zkuste například dětské tělové máslo od Purity vision, které obsahuje primárně bambucké máslo a konopný olej. Bývá velmi dobře snášen i u alergiků a seženete v každé dm nebo i na níže uvedeném eshopu.
Máslové balzámy mají nevýhodu, že jsou hutnější a hůře vstřebatelné, proto se lépe roztírají na předem navlhčenou kůži. Pro zvlhčení bych ale neradila použít obyčejnou vodu, nýbž nechlorovanou, např. kojeneckou nebo filtrovanou.
Můžete také zkusit na eshopech zakoupit práškový panthenol a ten pak v 5% koncentraci smíchat s destilovanou nebo filtrovanou vodou a vlhčit touto směsí, následně pak do vlhké kůže vetřít výše uvedené máslo.
Pokud by se stav nezlepšil, zkuste v rámci revize potravin vyloučit mléko a mléčné výrobky a zaměřit se také na praní.
Více informací o praní naleznete na našem webu www.svetnontoxic.org

Na mytí ručiček i těla bych použila velmi jemné dětské mýdlo s lanolinem, které nebude vysušovat a neobsahuje žádné dráždivé složky.
Doporučuji například toto, které má certifikovaný lanolin bez pesticidů
https://www.prirodaregeneruje.cz/alchemix-detsk...
Zde prášek panthenol
https://www.prirodaregeneruje.cz/panthenol-prasek/

Přeji Vám krásný den.
Pavla