"Boláky" na bradě. Čím to může být? Kde je chyba?

Zodpovězené
10. únor 2021

Dobrý den,

už několik let se potýkam s neustálým výskytem boláků na bradě. Pořád se mi objevují. Jsou to většinou pořád dokola 3-4 místa. Dřív jsem pracovala v prašném prostředí a přičítala jsem to tomu, ale ani po odchodu se to nezlepšilo. Kosmetikou to není (mám vyzkoušeno) a sladké, tučné a kořeněné jídlo také jím minimálně.

Chystám se jít k dermatologii, ale tam je dlouhá čekací doba. tak zkouším napsat o radu Vám. Třeba mi poradíte, čím to může být. Kde je chyba. Jinak na akné netrpím a nikdy jsem netrpěla. Bude mi 33 let.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

bohužel bez fotky se mi špatně odhaduje, i o jaký typ boláků se jedná, resp., jak kůže vypadá. Pokud se to dělá takto lokálně, nebývá většinou problém v potravinové alergii, může být spíše nějaký problém přímo v mikrobiomu kůže, přemnožený patogen, nějaký druh stafylokoka, dále mě napadá hormonální změna, tam se pak projevy na kůži aka papulky, boláky, cystické akné rády projevují u žen právě v oblasti brady.
Plus tomu samozřejmě vůbec nepomáhají roušky. Poslední rok se s vyrážkou na bradě a v nosolabiální oblasti potýká mnoho osob, bohužel si kontaminujeme kůži stále dokola díky rouškám, i tehdy, když jsou sterilní (což jsou jen pár hodin) kůže trpí vlhkostí a pokryvem, což vede k přemnožení nežádoucích mikroorganismů.
Bohužel na to není jiné pomoci, než se snažit podpořit zdravý mikrobiom kůže, používat non toxic kometiku, a na zanícenou oblast šetrné antimikrobiální prostředky, například na noc sangre de drago (dračí krev), přes den třeba manuka květová voda, nebo hydrolát z jalovce.
https://www.wereco.store/p/armina-kvetova-voda-...

Pozor na umělé materiály, které se dotýkají brady, roláky, šály. Preferovat bavlnu.
Zkuste najít vhodný typ roušky, obvykle jsou u vyrážek na obličeji vhodnější buď lehké nákrčníky typu respilon, nebo naopak respirátory, které mají tvar, jež umožňuje, aby se nedotýkal přímo postižené oblasti.

Přeji Vám krásný den.
Pavla