Dishydrotický ekzém. Co by mohlo pomoci v léčbě?

Zodpovězené
23. říj 2023

Dobrý den,

prosím o radu, co by mohlo pomoci v léčbě (nejspíše) dishydrotického ekzému na rukou.

Jedná se o malé puchýřky, které postupně praskají a vznikají veliká šupinatá ložiska, která krvácejí. Před půl rokem to postihlo i dva nehty, které měly narušenou strukturu, nyní jsou v pořádku. Promazávání, kortikoidy, atb masti - bez úspěchu. NT domácnost celkem máme, epikutánní testy negativní. Nejspíše byla vyvolávajícím faktorem veliká psychická zátěž (úmrtí v rodině). Pro jistotu přikládám fotografie postižené oblasti.

Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

DH ekzém má jednoznačně autoimunitní podklad, proto je potřeba kromě péče zaměřit se i na celostní přístup k řešení problému se zánětem způsobeným autoimunitní reakcí.

Bohužel Vám v tomto směru neporadím dobrého imunologa, který by se současně zaměřoval také na celostní přístup nebo funkční medicínu, ale můžete se inspirovat materiály, které se zaměřují na tzv. AIP protokol.

Non toxic péče je z mého pohledu v případech DH ekzému více než na místě. Pokud jde o topickou péči, aktuálně je na trhu krém s non toxic kompozicí, který je vhodný na podobné projevy ekzémů.

https://www.netoxickadomacnost.cz/mark-intenziv...

Přeji Vám krásný den.
Pavla