Ekzém a pupínky po těle. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
23. led 2023

Dobrý den,

syn, 3 roky, má zezadu na nohách a po zadečku drobné pupínky. Měl to i loni přes zimu a na jaře se to ztratilo. Nesvědí ho to, není to nic strašného, ale teď se mu k tomu udělala krupička i v obličeji a různě po těle ojedinělé pupínky, které vypadají jako malé uhráčky, mají bílou hlavičku a okolo červené.

Myslíte, že i tak se může projevit ekzém nebo třeba potničky?

Na ty potničky mi přijdou zvláštní i místa, že se mu dělají i třeba na předloktí nebo v obličeji. Má to teď asi 2 týdny, ani pupínky ho nesvědí. Ještě tedy dobíral někdy tou dobou antibiotika, jestli by to mohlo mít i souvislost.

Děkuji.

Dobrý den,

souvislost s ATB tam určitě být může. Ekzémy různých projevů jsou často známka narušené mikrobioty střeva, případně vznikají i v důsledku nějakých potravinových intolerancí a tomu opět ATB moc nenahrávají. Zkuste kvalitní probiotika, klidně brát celý měsíc, nebo i déle a uvidíte, zda nedojde ke zlepšení.

Probiotika pro děti s vhodnými kmeny a bez aditiv najdete např. zde:
https://naturapura.cz/56-probiotika

Přeji Vám krásný den.
Pavla