Ekzém. Co by pomohlo?

Zodpovězené
28. pro 2019

Dobrý den,

mám 6měsíčního chlapečka. Začaly se mu tvořit suché a červené fleky po tělíčku. Začalo to na loktech, tam to má nejvíc a teď i po zbytku těla po malých flíčkách. Kosmetiku používáme stále stejnou.

Můžete nám poradit, co by nám mohlo pomoct?

Děkuji moc za odpověď a přidávám foto.

Dobrý den,

příčiny ekzémů jsou různé, nejčastěji je to kombinace narušené mikrobioty střev, z toho vzniklé potravinové intolerance a hypersenzitivní imunita.
To, že dítě nereagovalo dříve na používanou kosmetiku a drogerii nemusí bohužel znamenat, že ji bude snášet celý život a že mu nevadí. Například u mě vznikla na kůži viditelná nesnášenlivost některých syntetických složek kosmetiky až v dospělosti.
Převládající příčina se u ekzémů dětí i dospěých hledá velmi těžce, u dětí je situace ztížená ještě omezenými možnostmi testování nebo neprůkazností testů.
Proto má u ekzémů vždy smysl přistupovat k problému komplexně. Imunitní reakce v podobě ekzémů se může vyvinout také jako odpověď na předchozí očkování nebo jinou toxickou zátěž (například léky, toxická zátěž matky, disruptivní chemikálie v jídle a prostředí).
Pokud jste ještě nezačali se změnami v domácnosti, doporučila bych vám minimálně přejít na netoxické praní, je potřeba si uvědomit, že v textilu je dítě prakticky 24 hodin denně a látky z pracích prostředků a aviváží jsou tedy neustále ve styku s pokožkou.
Návod na netoxické praní najdete jednak na našich webových stránkách www.svetnontoxic.org, případně doporučuji poslech videa zaměřeného na netoxické praní.

Na mazání můžete prozatím z těch běžně dostupných prostředků použít dětské tělové máslo purity vision, doporučuji aplikovat vždy po koupeli, bez koupele na předem navlhčenou pokožku.
https://www.dm.cz/purity-vision-bio-detske-telo...

Pokud by se ložiska měla tendenci rozšiřovat a červenat, doporučuji používat na noc kvalitní netoxickou zinkovou mast, můžete použít také verzi zinkové masti s propolisem (provést nejprve test snášenlivosti na předloktí), která má lepší hojivý účinek.
https://www.prirodaregeneruje.cz/zinkova-mast-s...
Zinková mast bez propolisu:
https://www.prirodaregeneruje.cz/zinkova-mast/

Dobré výsledky hlásí některé maminky také s mateřským mlékem, kterým potírají problematická ložiska, můžete vyzkoušet.

Komplexně o netoxické péči o dítě hovoříme na tomto videu, najdete v něm dobré tipy v péči o ekzém u dítěte a zmíněny jsou též vhodné a nevhodné prostředky (koupání, praní atd.)

Přeji Vám krásný den.
Pavla