Ekzém? Jak prosím postupovat?

Zodpovězené
13. zář 2020

Dobrý den,

u dcery (2 r. 8 m.) se zničehonic objevilo na bříšku několik pupínků. Neřešila jsem to, zrovna jsme odjížděli k moři a věřila jsem, že se pupínky působením moře ztratí. Nestalo se tak, u moře byly pupínky den ze dne horší a horší. Z pár pupínků kolem pupíku se staly stovky pupínků nejen na bříšku, ale i na stehýnkách, v tříslech, předloktí, dlaních, několik je jich i na chodidlech. Jsou svědivé.
Dermatoložka se nám vůbec nevěnovala, koukala na to asi 2 vteřiny, řekla "ekzém" a předepsala mast s kortikoidy.

Nemám v plánu celý povrch dceřiného těla promazávat kortikoidy, takže mast jsem nepoužila. Koupila jsem fialovou Weledu a vyrobila zinkovou mast (oxid zinečnatý plus nerafinované bio bambucké máslo). Objednala jsem netoxická mýdla a prášek Sonnet. Dcera ještě občas pije UM. Snažím se eliminovat mléko, zkoušela jsem nahradit mandlovým, ovesným i sójovým, ale odmítla ho (prý je zkažené 🙈), ale mléko by ráda stále (pije 2x denně). Dělám tedy úplně slabé, spíš takové vodové (místo 5 odměrek dávám 2), a to jí nevadí.

Problém ale je, že má příští týden nastoupit do školky a tam stravu vůbec nebudu mít "ve vlastních rukou" a zároveň nemám žádný papír, nic, čím bych mohla po školce požadovat individuální příštup ke dceřiné stravě. Tudíž jsem asi v pasti a eliminační dieta nebude možná :(. Vůbec nevím, jak se s tím popasovat. Je to cca 14 dní po prvních pupíncích. Vrchol byl cca před 4 dny (vrátili jsme se z dovolené a zároveň hned byli u kožní). Nyní je bříško o cca 70 % lepší, třísla jsou již v pořádku. Ručičky a stehýnka pořád jak struhadlo. Hrozně se v tom plácám.

Prosím, poradíte, co dělat? Je to opravdu ekzém?

Mám velikou rodinu, nikdo netrpíme na alergie, ani vyrážky/ekzémy atp., takže vůbec nevím, co s tím :(.

Moc děkuji za každou radu.

Dobrý den,

dobrá zpráva je, že toto není klasický infekční ekzém, není to impetgigo, není tam stafylokok a ani to nevypadá na atopák. Špatná zpráva je, že takto velmi často vypadají ekzémy, u kterých je primární příčina strava, intolerance, problém se střevy, který ale ještě nelze v rané fázi nijak objektivně západní medicínou diagnostikovat.
Školka bude problém, tam se to vážně neuhlídá, ale dělejte maximum alespoň doma.
Osobně bych vůbec nešla cestou rostlinných mlék jako náhrada, přičemž UM by samozřejmě mělo jít úplně pryč... Rostlinná mléka ale často způsobují intolerance, zejména sojové není vůbec vhodné, ale ani ořechy, v podstatě jsou to antinutrienty a jsou na ně časté reakce u malých dětí.
Zde by ale mohl být problém s cukrem a lepkem jako takovým, u těchto dvou surovin se hodně dělají krupičky na těle a na velkých plochách. Je to odezva kůže na nevhodné poměry mikrobiomu.
Nasadila bych kvalitní probiotika, a přemýšlejte, jak se vyhnout tomu UM, to už je v jejím věku opravdu jen psychická závislost, nikoli potřeba a zbytečně do ní valíte cukt a syntetické složky, které zatěžují mikrobiom.
Pokud nemáte potvrzenou intoleranci laktózy nebo BKM, tak si raději sežeňte nehomogenizované mléko od farmáře (pasterované být může) a dávejte to, učte ji na kvalitní zakysané produkty z bio surovin.
Pokud chce UM a odmítala by ředěné kvalitní bio mléko, pak se jedná primárně o závislost na cukru, UM je poměrně dost přislazované.
A to pak značí patogenní mikrobiom. V takovém případě velmi doporučuji knihu Gaps terapeutický protokol, která vysvětluje, jak patogenní mikrobiom vzniká a jakou roli hraje při alergiích, ekzémech, poruchách imunity.
Pomůže také pochopit roli stravy v hojení nebo naopak poškození sliznice střeva a mikroflory střev.
Tím nic nezkazíte, minimálně Vám to rozšíří obzory a třeba najdete i vhodné recepty, jak nahradit stravu, která by mohla dělat problémy.

https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Vyhýbala bych se ve Vašem případě i citrusům, rajčatům, paprice.
Ale primárně pozor na ty sacharidy!

Topická péče, zde se snažte nemazat mastmi, kde je základ jen olej nebo máslo, ty krupičky na to nereagují dobře. Volte lehčí fluidní mazání a mléka, ta fialová Weleda je ok, pokud byste měla pocit, že na ni jsou nějaké reakce, tak vyměnit za baby repair lotion od Odylique.

Zkusila bych ještě večer potřít roztokem hypermanganu (tmavě rúžový max, nedělat moc silný) a teprve pak naaplikovat zinkovku. Přes den použít ty lehčí mléka nebo lotion. Můžete na nějakém kousku kůže zkusit i čistý gel z aloe, ale vyloženě z rostliny čerstvé, z kousku listu.

Osobně to ale primárně vidím na vnitřní příčinu a stravu. Z probiotik volte ideálně GutPro, která jsou sice drahá, ale zcela bez aditiv, případně z těch levnějších Bio Kult.

Přeji Vám krásný den.
Pavla