Ekzém. Jakou stravu omezit a čím natírat?

Zodpovězené
30. dub 2020

Dobrý den,

Je to asi půl roku, co mě začalo svědit v kolenni a loketní jamce a na dlaních. Nejvíc to svědí v noci, přes den se snažím si to neškrábat. Na internetu jsem se dočetla, že by to mohl byt kvasinkový ekzém.

Můžete mi prosím poradit, jakou stravu omezit a jakou kosmetikou natírat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

může se jednat o přemnoženou kvasinku, ta se často projevuje hlavně ekzémem v ohybech, silným svěděním hlavně v teple, noci. Svoji roli hraje také stres a hormonální změny.
Boj s ekzémy je mnohdy velmi náročný a zdlouhavý a ne vždy se daří dosáhnout optimálního výsledku i přesto, že se pacient snaží držet přísné eliminační diety.
Mohu Vám samozřejmě doporučit protikvasinkovou dietu, ale osobně nejsem přesvědčená o jejich dlouhodobých přínosech, respektive není dlouhodobě udržitelná, protože pokud v ní budete pokračovat příliš dlouho, ochudíte se o důležité živiny v rámci rozmanité stravy.
Proto bych zkusila jít nejprve cestou mírnější úpravy, která by měla zahrnovat vyloučení cukru, sladkostí, umělých přísad, rafinovaných potravin a mléčných produktů.
V případě, že by se stav nezlepšoval, pak bych doporučila pokračovat vyřazením lepku.
Snažte se hodně vařit z lokálních a sezonních surovin, založte stravu na kvalitním mase, vývarech, kvalitním živočišném tuku a zelenině v co nejlepší kvalitě, máte-li možnost odběru od farmářů, bio atd., bylo by to ideální.
Pokud snášíte čerstvý česnek, zařaďte jej častěji než obvykle.

U vajec bych tak striktní nebyla, respektive můžete zkusit omezit bílky (co by významný a častý alergen), ale žloutky prozatím ponechat.
Vynechala bych ořechy, sušené ovoce a pozor i na přemíru ovoce jako takového, je to další příjem cukru.
Z příloh preferujte rýži basmati, jáhly, lokální brambory, můžete zkusit zařadit také topinabury a vodnici.
Pokud konzumujete pečivo, dávejte přednost špaldě.
Jídelníček doplňte o kvalitní probiotika, ale pokud snášíte dobře kysané zelí, pak je i toto vhodný zdroj kvalitních proiotických kultur, nutno však volit domácí, kupovaná jsou většinou sterilizovaná, nebo obsahují nežádoucí aditiva (vyjma nějakých domácích farmářských).

V rámci lokální péče zkuste oplach roztokem hypermanganu a následně na noc namazat zinkovou mastí s non toxic složením, jako příklad mohu uvést třeba zinkovku včelařství Horákovi
https://www.vcelarstvi-horakovi.cz/prirodni-kos...
Můžete použít i opalovací krém Badger nebo Wooden spoon, ty obsahují také zinek, co by minerální filtr, ale zároveň mají trochu lepší hydratační schopnost než klasická základní zinková mast a nemuselo by Vás to tolik vysušovat.
U kvasinkového ekzému je dost obtížné vybalancovat vysušování a mazání. Vyhýbejte se příliš mastným a hutným krémům a máslům, také samotné oleje nejsou u kvasinky vhodné, snad s výjimkou neem oleje a kmínového oleje. Ty naopak mají antibakteriální a antifungicidní účinky a mnoha lidem se svědícími ekzémy vyhovují, je to ale velmi individuální, proto se musíte řidit vlastní snášenlivostí.
Na internetu seženete tyto oleje v mnoha eshopech, mívají i ve zdravých výživách, upřednostňujte bio kvalitu a lisování za studena.
Bez rozumného mazání by byla kůže přesušená a svědila by, proto bych kromě zinkovky na noc přes den volila promazání, tam zkusit buď lehčí krémy a lotion, nebo ty výše zmíněné oleje (neem nebo kmínový). Oleje se ale musí mazat vždy na vlhký podklad, samy o sobě nemají hydratační schopnost a vysušily by Vás.
Z běžně dostupných krémů nebo tělových mlék, které by se daly použít, lze zkusit například zklidňující tělové mléko od Weledy, nebo pokud hledáte nějakou levnější verzi, tak například tělové mléko Alverde, tam již nemusíte mazat na vlhký podklad. Vhodné je volit verzi, která nebude příliš převoněná, například toto:
https://www.dm.cz/alverde-naturkosmetik-telova-...

Pokud je pokožka suchá a svědí, lze potírat také čistým gelem z čerstvé aloe, pokud máte rostlinu doma, nebo máte možnost ji koupit v nějakých prodejnách květin, pak bych také zkusila. Kupované aloe gely nepoužívejte, ty mají skoro vždy nežádoucí konzervanty a další příměsi, je nutno potírat gelem z čerstvého listu. Aloe je mnoho druhů, ale léčivé jsou všechny, takže nemusíte hledat jen aloe pravou, nicméně bývá doporučena nejvíce.
Snad Vám moje rady budou přínosné, kdyby se stav nelepšil, napište a zkusíme ještě znovu zrevidovat a obměnit.

Přeji Vám krásný den.
Pavla