Ekzém, kvasinka nebo ABKM?

Zodpovězené
21. únor 2022

Dobrý den,

máme od ledna takový problém u dcerky (20 měsíců). Udělala se jí pod nosem a kolem pusy vyrážka, která se začala trochu zvětšovat. Nejdříve jsme mysleli, že se jedná o opruzeninu třeba od dudliku, ale po aplikaci Sudocremu i Imazolu místo ještě více zčervenalo a zhoršilo se celkově. Kontaktovala jsem pediatra, ten konstatoval, že se pravděpodobně jedná o atopický ekzém a předepsal Locoid krém na 3 dny. Bohužel se vyrážka okamžitě po vysazení kortikoidů vrátila. Zkusili jsme na doporučení i Eucerin atopicontrol acute, ten trochu pomohl, ale jen na chvíli.

Zkusila jsem výrazně omezit sacharidy, pečivo, těstoviny, atd. plus i mléčné výrobky, nasadili jsme i Hylak. Zhruba současně s vyrážkou se totiž u dcery objevila i řidší stolice, téměř prujem, cca dvakrát denně, ale to jsme přičítali růstu zubů, pravděpodobně jí rostou poslední stoličky. Teď ale nevím, jestli to nemůže souviset spíše s tou vyrážkou. Každopádně omezení cukrů nepomohlo, opět jsem kontaktovala lékaře a ten doporučil nasadit opět Locoid krém na delší dobu, ale vysazovat postupně. Mazali jsme tedy tři dny a potom obden asi 3-4x, tedy celkem cca týden. Když jsme už mazali obden, začala se vyrážka znovu objevovat, naposledy jsem tedy namazala Locoid a zkusila jsem poslední věc, vysadit úplně mléko, tedy nejenom mléčné výrobky, ale i umělé mléko (Sunar), které dcera pila ráno a večer. Mléčné nemá už třetí den, nahradili jsme rostlinnými mléky a nápoji. Mám pocit, že se jí to lepší, přestože nic nemají, Hylak jsem vysadila už také.

Na umělém mléku je od narození. Je možné, že by se až teď objevila nějaká intolerance mléka, mléčné bílkoviny?

Nebo to nemusí souviset a opravdu se jedná o atopický ekzém?

Nebo to souvisí s růstem zubů?

Případně nevíte, jak dlouho bez mléka pokračovat?

Mám trochu strach, aby dceři nic důležitého nechybělo. Mám v plánu i mléko opět zkusit a počkat, co se stane, ale kdy? Až dojde k úplnému vymizení vyrážky?

Stolice se také zlepšila od té doby, co jsme mléko vysadili. Je téměř jako dřív, ale tehdy měla mléko také, tak jsme celkem zmatení.

Omlouvám se za dlouhý dotaz. Přikládám foto, jak vyrážka vypadala úplně na začátku a 2x foto v průběhu léčby, kdy se vyrážka znovu objevila (po vysazení).

Děkuji za každou případnou radu.

D.

Dobrý den,

s přechodem na alternativní mléka, resp. hypoalergenní stravu, Vám moc neporadím, to by měl řídit alergolog/imunolog, nebo kvalitní výživový poradce, zde na této platformě na to nemáme kapacitu.

Intolerance může vzniknout téměř na cokoli a téměř kdykoli, zejména u dětí nekojených , které nevyrostly na přirozeném mateřském mléku, ale defacto na syntetické náhražce. Trávicí a imunitní systém takových dětí má mnohdy sklony reagovat přecitlivěle a často se z dětí etablují alergici nebo atopici.

Pokud se chcete více dozvědět o principech souvislosti imunity a trávení, vřele doporučuji prostudovat si například AIP protokol, nebo knihu GAPS terapeutický protokol.

Zevní léčba kortikoidy u takto malých dětí neřeší příčinu, pouze dočasně maskuje symptom a ten se za nějaký čas, většinou v ještě větším měřítku, opět projeví, protože Vy takto nic neléčíte, jen se snažíte utlačit symptom neřešeného problému do pozadí.

Pokud se chcete léčbě potravinových alergií a intolerancí věnovat pod dohledem odborníka a kvalifikovaných imunologů, pak se můžete obrátit např. na centrum Imunoflow.

Topicky se mi Váš problém jeví hodně mykoticky, může to samozřejmě zhoršovat a zhoršuje růst zubů, agresivní sliny a imunitní změny během růstu zubů.
Kvasinku u dítěte je potřeba držet pod kontrolou velmi dobře vybalancovanou stravou s eliminací umělých, ale i většiny přirozených cukrů (ovoce- fruktóza, laktóza atd.), samozřejmě by neměly přijímat jakkoli zprocesovanou stravu, žádné umělé prefabrikáty, aditiva.

Inspirujte se například na webu zde, tam najdete recepty i pro děti
https://skritcikuchyne.cz/

Nemazala bych to ničím mastným, tím akorát pomůžete šíření kvasinky a bude se to rozlézat.

Můžete na to používat řebříčkový hydrolát s panthenolem a teprve po zhojení a zasušení lze mazat například zinkovou mastí s dobrým non toxic složením, seženete také na netoxickém eshopu zde:

https://www.netoxickadomacnost.cz/Kazdy-den-je-...

Přeji Vám krásný den.
Pavla