Ekzém na břiše

Zodpovězené
22. kvě 2019

Dobrý den,

syn má 8 měsíců. Prospívá pěkně, ale už nějakou dobu má červené fleky na břiše, které se nelepší, spíše se to zhoršilo. Náš pediatr nám poradil, ať si koupíme v Dm drogerii krém od Alverde s bambuckým máslem, že má s tím dobré zkušenosti. No vyzkoušeli jsme ho a chvíli zlepšení bylo, pak se to zase zhoršilo. Zřejmě jde o alergii, ale nemám vůbec tušení na co. Syn jí všechno stejně. Peru ve stejném gelu už do jeho narození. Má to i na tváři, ale tam to není tak hrozné. Ale koukala jsem, že se mu dělají flíčky i na předloktí a na zádech. Sem tam si to na tom bříšku poškrábe, ale není to nic častého. Teplotu nemá, nic jiného ho netrápí.

Můžete mi prosím poradit nějaký přípravek nebo co by na to mohlo být vhodné a pomohlo mu? Náš pediatr má teď 2 týdny dovolenou.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud je vyloučeno, že ekzém vznikl jako průvodní jev virozy (často bývá třeba u 6.nemoci), pak se může jednat jednak o reakci na chemické látky anebo dále reakce na potraviny. V obou případech se jedná o imunitní reakce a stav, kdy není v pořádku mikrobiom dítěte a imunita. Tu mohlo ovlivnit mnoho faktorů již během vašeho těhotenství, dokonce i kosmetika, kterou maminka používá na sebe během těhotenství ovlivňuje toxickou zátěž plodu. Dále imunitu ovlivňuje genetická zátěž, způsob porodu, léky, očkování. Potraviny, které mohou dítě dráždit se velmi obtížně v tomto věku detekují, imunologické testy jsou neprůkazné a prakticky nemá smysl je provádět, výše IgG nemusí nutně znamenat, že dítě reaguje na nějakou potravinu jako na alergen, pouze že s ní přišlo ve větší či menší míře do styku. Přesto se jako první krok doporučuje expoziční a následně eliminační dieta, pokud tedy dítě již bylo vystaveno běžným potravinám, pak je nyní vhodné zkusit po nějakou dobu vyloučit obvyklé alergeny, začíná se mlékem a vejcem (křížená alergie) . Nutno vyloučit beze zbytku, nikoli pouze omezit.

Další krok, který vám vřele doporučuji, je přejít na netoxickou péči. Rozhodně začněte praním. Persil obsahuje řadu iritačních chemických látek, velice dráždivé konzervanty, syntetické parfumace. Détěti to může vadit jak topicky, tak to zhoršuje toxickou zátěž organismu.
Informace načerpáte zde na stránce Svět non toxic: https://svetnontoxic.org/work a více na naší fb skupině, kde mne najdete jako admina. Pokud byste se chtěla stát členem, můžete mne v soukromé zprávě na fb požádat o přednostní přijetí.
Netoxické praní dobře vysvětlujeme také na videu zde:https://

Na mazání v této fázi bych doporučila na noc netoxickou zinkovou mast, dobré složení má například tato: https://www.prirodaregeneruje.cz/zinkova-mast/

Na eshopu prirodaregeneruje najdete i další produkty nutné pro zavedení netoxické domácnosti, zejména prostředky k praní. Doporučuji buď Sonett, nebo kokosové prací mýdlo alchemix: https://www.prirodaregeneruje.cz/vyhledavani/?s...

Součástí netoxické péče jsou i méně závadné pleny, ideálně látkovky, nebo pokud jednorázovky, tak vybírejte ty, které neobsahují škodlivé složky, kompromis např. bamboo nature: https://www.prirodaregeneruje.cz/bambo-nature-3...
Na mazání, než seženete zinkovku, lze použít i tento dětský kojenecký krém Weleda, mají v každé DM: https://www.prirodaregeneruje.cz/mesickovy-koje...

Přes den lze promazávat vámi zmíněným alverde, nebo můžete zkusit dětské tělové máslo Purity vision (DM), zklidňující weledu mléko (DM), případně hojivou mast s propolisem: https://www.prirodaregeneruje.cz/propolisova-mast/

Přeji Vám krásný den.
Pavla