Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Ekzém na ruce. Jakou péči a jaká opatření doporučujete?

Zodpovězené
16. bře 2020

Dobrý den,

objevuje se mi na rukou kolem kloubů lehce zarudlý, suchý, šupinatý ekzém, malinko někdy svědí, ale nikdy tak, že bych si měla potřebu místa škrábat. Na některých místech je pokožka až prasklá, na celé ploše je hrubá. Jsou dny/týdny, kdy je pokožka naprosto v pořádku, jindy to zase vyleze více. Nejhorší stav byl asi v půlce těhotenství před dvěma lety. To byl stav, kdy pokožka byla opravdu akutně zarudlá a bolelo to. Ruce nijak nemažu, používám měsíčkové mýdlo od Weledy, případně tekuté mýdlo Feel Eco. Z potravin konzumuju vše. Jednou denně kafe.

Jakou péči a jaká opatření byste doporučila?

Vím, že se na Vás obracejí s mnohem horšími potížemi než je tyto, ale nerada bych později skončila hůře.

Děkuji

Dobrý den,

zjevně trpíte dost citlivou pokožkou na rukách, u které by se mohl časem projevit (nebo se už projevuje) kontaktní ekzém, případně i dishydrotický ekzém, ten je hodně ovlivněn také stresem, sníženou imunitou a změnou hormonů, často se tedy horší nebo objevuje u maminek v těhotenství či po porodu.
Volila bych absolutně šetrnou péči pro citlivé ruce, ideálně i bez esenciálních olejů coby přírodních parfumací a bez barviv a tenzidů. Zkuste čisté lanolinové mýdlo s bio lanolinem, u něj jsou velmi dobré výsledky právě u hodně citlivých a suchých rukou.
Toto mýdlo od Alchemix- laboratory má jako jedno z mála použitý lanolin bez pesticidů v nejvyšší kvalitě a je ideální pro velmi citlivé a alergické osoby nebo i kojence.
https://www.prirodaregeneruje.cz/alchemix-detsk...

Vyhýbejte se v mýdlech kromě esenciálních olejů také pigmentům a jílům, jíly spíše vysušují.
Na promazání můžete zkusit dětské tělové máslo od Purity vision, které je dostupné v každé DM drogerii a neobsahuje esenciální oleje, nebo pokud by bylo potřeba spíše hojit prasklinky, tak pěkné výsledky lze docílit i touto levnou mumio mastí zn. dr.dudek, Její nevýhoda je poněkud specifický zápach (mumio), ale vydržet se to dá, případně aplikovat na noc pod bavlněné rukavice jako zábal. Tato mast obsahuje malé množství levandulové silice, ale i tak bych jí doporučila zkusit, protože obsah mumia je velmi cenná složka s hojivými účinky.
https://www.lekarna.cz/dr-dudek-mumiomast-30ml/

Běžná chlorovaná voda citlivou pokožku hodně vysušuje a dráždí, je pak potřeba více promazávat, případně si pořídit filtr na odchlorování na kohoutek a sprchu. Nádobí striktně mýt v rukavicích (ideálně nitrilové bez prášku uvnitř), tam bych byla opravdu důsledná.
Feeleco na nádobí bych vůbec neradila používat, obsahuje kromě parfumace taky konzervanty phenoxyethanol a sodium benzoate, oba dráždivé a často alergie vyvolávající.
Na nádobí používejte raději značku Sonett, která je běžně dostupná na eshopech a mnohdy i ve zdravých výživách a preferujte řadu neutral.


Přeji Vám krásný den.
Pavla