Ekzém na tvářích. Co může být příčinou? Čím mazat a umývat?

Zodpovězené
19. kvě 2021

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu... Dcera, 27 m., má na tvářích a na bradě ekzém, objevilo se to jako flek na levé tváři (tu má horší) v březnu a postupně se rozšiřuje.. Na těle jinak nemá vůbec nic..

Na radu doktorky i kožní jsem mazala různými mastmi (Aderma, Linola, CutisHelp, Robátko, nyní Dexeryl 2x denně, který trochu pomohl - viz. světlejší foto, pak se však vše vrátilo).
Škrábala si to, jen když jsem jí to už nemazala ničím, protože kůže byla zřejmě vysušená.
Nikdy jsem jí na to nedala kortikoidy, ty jí chtěla dát kožní příště... Upravila jsem i jídelníček (minimum cukru, bílé mouky, mléčné výrobky kysané). Peru v FeelEco a vše máchám, aviváž nepoužívám. Umývám ji čistou vodou.

Nevím si rady s příčinou, jestli to může být alergie, kvasinky, nebo je to podrážděné od zkoušených mastí. A ráda bych Vás poprosila o radu, čím ji mazat nebo umývat.

Moc děkuji!

Dobrý den,

problémy s ekzémem na tvářích mohou být spojeny s růstem zubů, a to po celé období prořezávání, zejména, pokud se souběžně používá dudlík, což dle fotky vidím, že ano. Na růst zubů může imunita reagovat podrážděně a začínají se objevovat reakce na kůži u dětí, které mají sklony k přemrštěné imunitě, nebo nemají v optimální kondici zdraví střev (narušený mikrobiom, přemnožené kvasinky, propustné střevo atd).

Dudlík dále zhoršuje problémy tím, že nutí dítě více slinit a sliny se prolabují na oblast tváří, kde kůži dráždí, protože jsou u dětí v tomto období růstu zubů poměrně dost agresivní.
Doporučuji vymyslet jiné "uklidňovadlo", než je dudlík, ideální je nabízet prs, tedy kojit. Pokud nekojíte, a dítě je již primárně na příkrmech, pak je načase se dudlíku zbavit úplně.

Dále zkuste zrevidovat stravu, tento typ ekzémů často trápí děti s přemnoženou kvasinkou, takže vysadit všechen rafinovaný cukr, ale i velmi sladké ovoce, pozor na citrusy, ty zase často alergizují. Omezit by se mělo i pečivo a vyřadit zejména produkty z bílé mouky. Zkuste se více zaměřit na vývary, maso, zeleninu, kysané mléčné produkty kvalitní, farmářské, domácí, nikoli slazené mléčné produkty z marketu nebo obyčejné marketové mléko, na něj bývají časté intolerance, které se také mohou projevit ekzémem.

Pokud Vás více zajímá souvislost zdraví střeva a projevů alergií a narušené imunity, pak vřele doporučuji pořídit knihu Gaps terapeutický protokol, kde jsou velmi komplexní informace o tom, jak strava a další faktory ovlivňují zdraví střev a výskyt onemocnění.
https://alten-berg.cz/pro-zdravi/31-gaps-terape...

U mazání se vyhýbejte mastným krémům, mastem a krémům s minerálními oleji (parafinum, ropné oleje, vazelína). Kůže s těmito oleji špatně dýchá, mnoho dětí a ekzematiků na ně dokonce reaguje podrážděním.
Volila bych non toxic krém se zinkem a hojivou složkou bez vonných složek a esenciálních olejů (ty mohou malé děti alergizovat).
Můžete vyzkoušet tento balzám od zn. Odylique, který je přímo koncipovaný pro atopiky. Používá se primárně jako opalovací krém, zinek má zde především účel minerálního filtru UV záření, ale zároveň také hojí podrážděnou kůži a bojuje proti mykotickým projevům. Ve složení jsou dále obsaženy vyživující a hojivé složky, například extrakt z rakytníku, který zklidňuje začervenání, podráždění a svědění a další složky jako např. kandeliový a karnaubský vosk a karanja a jojobový olej zvláčňují a ochrání kůži před vysušením. Po rozetření se dobře vstřebá do pokožky, postačí malé množství.
Další výhoda je, že ho současně můžete jak pro sebe, tak pro dítě použít i jako opalovací krém, protože běžné opalovací krémy s chemickými filtry jsou velmi škodlivé.
Tento krém mám sama vyzkoušený na citlivou a ekzematickou pokožku a byla jsem mile překvapena, jak je dobře snášený a hojí podrážděnou kůži.

https://www.netoxickadomacnost.cz/ODYLIQUE-Opal...

Přeji Vám krásný den.
Pavla