Ekzém po porodu. Může být způsoben kvasinkami?

Zodpovězené
1. dub 2020

Dobrý den, Pavlo,

chtěla bych požádat o radu ohledně mého ekzému. Od 3 let jsem měla atopický ekzém v podkolenních a loketních jamkách, který se cca do 10 let věku podařilo dostat pod kontrolu. Okolo 17 let se mi ve stresovém období objevil dyshidrotický ekzém, který jsem chtěla řešit tenkrát hodně propagovanou cestou odkyselení organismu a úplného vyřazení kortikoidů. Tato snaha mě dostala do nemocnice. Po kompletním zaléčení kortikoidy a atb mi ekzém zmizel a cca 9 let se téměř neobjevoval. Pak se mi narodila dcera a 3 měsíce po porodu se znovu dishydrotický ekzém na rukou rozjel. Bylo to v době, kdy jsem držela eliminační dietu kvůli ekzému mé dcery. Vím, že jsem v té době jedla více masa než jsem byla zvyklá z doby před porodem.
Nyní je dceři 13 měsíců a stále ji kojím. Zkouším různé diety, ale ekzém je horší a horši.

Může být způsoben kvasinkami?

Na striktně protikvasinkovou dietu jsem zatím neměla, ale pokud bude nutno, podstoupím ji.
Vím, že na uzdravení střev doporučujete Gaps. Knihu mám. Bojím se, abych si jí neuškodila - ve Food Detective testu mi zjistili silnou intoleranci na vejce, kravské mléko, pšenici a kešu (vše vysazeno zatím 8 týdnů, ekzém se stále zhoršuje).

Jde držet Gaps bez vajec a ořechů?

Např. dle receptů na netu mi přijde, že bych byla dost hladová. Vývary samozřejmě jím velice často, stejně jako kvašené zelí atp.
Pereme v Sonett gelu, mýdlo na ruce také Sonett, myčka jede na Sonett kapsle, na tělo Knossos olivové mýdlo, mažu se Weledou skin food body butter nebo dětským tělovým máslem od PV.
Popravdě už moc nevím, kudy kam. Kožní píše Elocom a doporučuje skončit s kojením, což zatím nechci.

Může kojení opravdu toto způsobovat?

Děkuji

Dobrý den,

rozvoj ekzému u atopika a žen s narušeným mikrobiomem a imunitou se pochopitelně vlivem těhotenství nebo kojení může rozjet velmi, protože změny hormonálních hladin provokují imunitu, která není u těchto osob v harmonii.
Bohužel v tomto stavu se těžko radí, zda kojení ukončit či ne. Pomoci to totiž nemusí. Nicméně dcera už je poměrně velká, a je již možné ji začít většinově převádět na pevnou stravu, což bych se snažila právě dle příkrmů gaps.
Vejce ani ořechy nejsou nutnou podmínkou gaps, je běžné, že se u intolerantních osob tyto zcela vyřadí, ořechy se zavádějí až jako poslední a i bez nich lze gaps držet.
Proto bych pomalu a v klidu přešla na plnou dietu zatím bez vajec a ořechů, pokud by se plná dieta takto v pohodě zavedla, začala bych velmi opatrně přidávat žloutky, tak jak je uvedeno v knize, čili ze začátku klidně po kapce! Nespěchat.

V případě, že by později bylo možné dceru již odstavit, přešla bych postupně na původní fázi a tím zahájila léčení střev. I v případě, že by nebylo možné přčjít na původní fázi, udržela bych plnou gaps dietu, klidně i bez těch ořechů.
Hladu se nemusíte bát, v gaps je výživa základ, nejedná se o klasickou eliminační dietu, která by mohla vést k nutriční malnutrici. Není tam omezeno množství povoleného jídla, jíte prostě tak, aby nebyl hlad. Pokud je dostatek kvalitnho masa, vývarů a tuku, vařené zeleniny, pak hlad mít nebudete.
Fermenty používejte v začátku také velmi opatrně, opět po lžičkách, protože atopici mívají problém s histaminem, než se střevo začne hojit.
Reakce na kůžích odpovídá spíše atopii, než kvasinkovému ekzému. Proto bych neváhala s komplexnějším řešením, toto už není stav, který by bylo možno zvládnout pouze topickou terapií.
Dobrá zpráva je, že tam zatím nejsou známky sekundární infekce, takže není nutné zvažovat atb a já bych se osobně vyhnula i kortikoidům, zejména pokud stále kojíte.
Můžete do péče zkusit přidat i obklady z tonika s jablečným octem (1lžička na 100ml filtrované vody), případně voda s panthenolem (panthenol prášek zředit s filtrovanou vodou v koncentraci cca 5-10%).

https://www.prirodaregeneruje.cz/panthenol-prasek/

Přeji Vám krásný den.
Pavla