Ekzém u 3 letého dítěte. Hodně se škrábe a kortikoidy nepomáhají. Co více zkusit?

Zodpovězené
7. bře 2019

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat u Vás, protože nevím jak dcerce mám pomoct. 😢

Jsou jí 3 roky, první ekzém měla asi v 8mi měsících, ale nějaými mastičkami z lékárny jsem jí to vyléčila. Občas měla sušší pokožku, promazávala jsem jí to Lipikarem baume, ale před týdnem se šla dcerka koupat, napustila si vanu a do ní nalila celý můj sprchový gel. Od té doby se jí udělala svědivá zarudlá vyrážka.

Doktor nám napsl Lokoid a Fenistil ale do 3 dnů žádné zlepšení. Poslal nás na kožní, ta nám napsala silnější mast s kortikoidem, ale ta taky nepomáhá. Už 4. den si dcerka hodně škrábe ruce a nemůže spát. Já se strašně bojím, že jí ty kortykoidy mažu zbytečně a ono jí to nepomáhá.

Poraďte prosím, co mám dělat. Děkuji moc!🙏

Dobrý den,

nemohu vám sice radit, jak postupovat s kortikoidy, zda vysadit či ne, ale osobně se domnívám, že pokud se zlepšení nedostavilo (po kortiko dochází obvykle rychle k potlačení projevů), čili pokud nenastalo, nevidím příliš důvod v tom pokračovat, je vhodné hledat řešení jinde, jak sama určitě cítíte.

Dle vašeho popisu soudím, že nemáte netoxickou domácnost a používáte běžnou, tedy konvenční kosmetiku a drogerii. Dítě jeví známky citlivosti až alergie, což se projevilo i reakcí na sprchový gel. Moje rada tedy zní, přejít na netoxickou domácnost, zejména praní je enormně důležité. Mazání a lokální péče žádný ekzém nevyléčí, pokud není odstraněna příčina problému a nedojde k zastavení dráždění kůže. I v případě, že se jedná o projevy vyrážky způsobené autoimunitou, potravinovou intolerancí, disbiozou nebo narušeným mikrobiomem, vždy je vhodné nedráždit kůži agresivní chemií a nepotlačovat pouze topicky symptomy léky, které vám naznačují problém.

Nastudujte základy netoxické péče, změňte praní, postupně zkuste kortikoidy omezit nebo úplně vyloučit. Ve stravě zvažte alespoň na 2 měsíce eliminaci lepku a zcela jistě rafinovaných potravin a cukru. Mazat ideálně domácí zinkovkou, nebo pokud neznáte postup domácí výroby (zinc oxid+ vhodný jednodruhový olej), zvolte zinkovou mast od Weledy, případně zde tato má pěkné složení. Zinkovku bych volila na ty pupínky-puchýřky. Na ručičky spíše promašťovat, tam by se mohla uplatnit zklidňující mléko od Weleda, nebo v případě, že to nemá suché, tak nemazat ničím. Začněte provozovat koupele v epsomské soli, epsomskou sůl seženete také na eshopech. Zde si poslechněte rady k netoxickému praní, případně se může hodit i péče o miminka.

Pokud budete potřebovat více info, najdete ho u nás na fb skupině, kdybyste si odesílala žádost o členství, uveďte v přijímacím dotazníků, že jste byla odkázána na skupinu z Modrého koníka, vezmeme vás pak přednostně.

https://www.youtube.com/channel/UCYsJyAyF2v-QEV...

Přeji Vám krásný den.
Pavla