Ekzém u dcery. Jak ho zcela vyléčit?

Zodpovězené
27. pro 2018

Dobrý den,

nemám potřebu pokládat dotaz anonymně, ale nepřišla jsem na to, jak to lze udělat neanonymně. 🙂
Dcera má od kojeneckého věku ekzém. Není to nic hrozného, ale ráda bych prozkoumala i další možnosti léčby. Nejdříve se udělal na tvářích, mokvavý a do krve, cca 5. měsíc. Po nasazení Nutrilon Alergy Care (namísto HA kojenecké výživy/dcera nebyla kojená), ekzém po pěti dnech odezněl. Znovu se objevil až se zavedením mléka do stravy. Snažila jsem se zavádět spíše jogurt a tvaroh, kupované mléčné kaše jsme vůbec nedělali. Na doporučení pediatra jsem dítě chtěla kravskou bílkovinou exponovat, četla jsem i výsledky novější studie, která to podporuje v souvislosti se snížením rizika, že bude alergie přetrvávat i v dospělosti. Udělal se ale na rukách a nohách, spíše v podobě svědivé suché kůže, ale občas i mokval. Zkoušela jsem mazat kde čím (indulona, excipial, vaselina, mast z konopí (vaselina), bepanten krém i mastný krém na zadeček, zkoušeli jsme i metodu zinková mast - pomáhaly však spíše mastné krémy, chvíli mazat, chvíli nechat jen tak). Nakonec hodně pomohlo minimalizovat domácí koupání, jeden čas dokonce cca jednou měsíčně (samozřejmě intimní partie a ruce denně) a přidávat do koupele sůl z mrtvého moře. Ekzém pak úplně zmizel v létě po pobytu u moře. Cca od dvou let tedy ekzém nemokvá, od května do září ekzém není vůbec, v zimě ale suchá kůže zůstává, na nohách svědí a škrábe se, poslední dobou i do krve. Aktuálně zkouším opět koupat jednou týdně, samozřejmě bez mýdla a mažeme kokosovým olejem, dva dny ano, tři dny ne (předtím dobře fungoval i olivový a mandlový - střídám).

Není to nic hrozného, ale ráda bych našla něco, aby došlo k úplnému vymizení. I proto, že dcera má tmavší středozemní/olivovou pleť a po zahojení suché kůže jí zůstávají bílé skvrnky a v dospělosti by jí to asi vadilo. V těhotenství jsem měla několikrát zánět močových cest a nález, brala jsem třikrát ATB, jinak bez problémů. Imunitu má dcera velmi dobrou. Na alergologii/imunologii jsme byly. Jednou v těch pěti měsících, brali jí krev, žádná alergie se v krvi neukázala, imunita v pořádku, Následně cca v roce a půl dělali vpichy, také bez reakce včetně na oříšky, na které alergii určitě má - po expozici ve dvou letech jí natekly oči a krk, dala jsem Fenistil.

Netoxická domácnost je u nás samozřejmostí. Stejně tak i bio strava. Ale zase nejdeme do extrémů a koupím občas dceři na vycházce ne-bio koláček, na zaprané skvrny použiju vanish.

Za každou radu budu ráda. Předem děkuji za odpověď, Karolína.

Dobrý den Káji,

děkuji za dotaz. Zde to vidím sice na stabilizovaný ekzém, nicméně patrně multifaktoriální příčiny a tedy bude opravdu nutné kromě trpělivosti být dost obezřetný a důsledný. Atb v těhotenství a následné nekojení není ideální start pro imunitu, takže vidím jako velký úspěch, že se kromě ekzému neprojevují palčivější symptomy rozhozené imunity, tedy výraznější alergie, nemocnost. Buďte za to ráda a rozhodně vytrvejte v NT péči, je potřeba být opravdu důsledný a dotáhnout to i do detailů, protože dítěti se teď imunita stále vyvíjí a každá zbytečná expozice škodlivé chemie může mít v budoucnu negativní dopady. Nemusí to být patrné hned, ale s ohledem na to, že s ekzémem bojovala, se opravdu snažte vystříhat chemii, zejména v praní! Vanisch na skvrny je zcela zbytečný, stopy pak ve vláknech zůstávají. Používejte žlučové mýdlo (např. Sodasan). Detaily jsou v důsledcích důležité, nespoléhejte, že když budete mít NT domácnost na půl, že to stačí. Již teď jste pro její imunitu udělala hodně tím, že jí nevystavujete zbytečné chemii, ale patrně zde stále doznívají následky narušeného mikrobiomu, proto zřejmě ty mírné intolerance.

Osobně nesouzním s názorem, že by se dítě mělo vystavovat kravské bílkovině i tehdy, když na ní reaguje. Zkusila bych opět najet na eliminaci BKM, případně trvat na dalších podrobných testech stran BKM, protože imunita se stále vyvíjí a testy nemusely být zcela průkazné, což ostatně dokazuje i reakce na ořechy, která se ale testem nepotvrdila. Pokud pediatr testy odmítne, raději bych ještě na nějakou dobu BKM vysadila. V péči bude mít možná specifické nároky, její kůže bude zřejmě citlivější a náchylnější k reakcím.

Zvažte filtr na sprchu, může jí vadit také chlor, respektive bude jí vysušovat. Pokud bude vhodně zvolené mýdlo se správným přetučněním, nemusí samo o sobě vadit, může naopak kůži pomoci a pokud se škrábe a kůže má pak zánětlivé ranky, je potřeba je jemně desinfikovat, což by mělo postačit právě mýdlem. Mýdlo můžete buď koupit od Dr.Bronners, preferujte bez parfemace a tuhé, nebo nějaké přírodní s obsahem glycerinu a pokud by jí nevadilo kozí mléko v mýdle zevně, pak tyto mýdla hezky zvláčňují, pěkné složení např. zde: http://www.prirodaregeneruje.cz/oliva-97--s-koz... nebo bez kozího mléka např. toto ovesné: http://www.prirodaregeneruje.cz/ovesne-mydlo-s-....

Promazávání je vhodné aplikovat u její pokožky častěji, ale ideální krém je individuální záležitost, musíte zkoušet. Např. měsíčková weleda, nebo zkuste tento Lavera neutral krém, seženete i v řetězci DM drogerie :https://www.notino.cz/lavera/neutral-denni-krem-pro-cit... . Můžete také zkusit namíchat vlastní bezvodý krém, volila bych 70% mango máslo a 30% kvalitní olivový olej, vyšlehat. Nutno je pak ale nanášet na lehce vlhkou pokožku nebo po sprchování.

Kdyby bylo nutno cokoli doplnit, můžete mi napsat. Budu ráda, když mi dáte vědět, jak pokračujete v terapii.

Přeji Vám krásný den.
Pavla