Esse probiotická kosmetika. Je v rámci NT svým složením vhodná?

Zodpovězené
16. dub 2019

Dobrý den,

před pár dny jsem narazila na internetu na kosmetiku založenou na probiotikách, kdy její tvůrce hovoří o tom, že kožní mikroby jsou stejně důležité jako např. mikroby střevní. Jejich filozofie mne zaujala, akorát tedy vždy raději ověřím, že je to 100% v pořádku co se složení týče. Produktů nemají mnoho, ale zajímalo by mě např. toto probiotické sérum: https://www.esseskincare.com/esse_product/probi...
Ve Skupině na FB ani na Vašich Youtube videích jsem nic takového zatím nenašla.

Celou domácnost máme NT, vše okolo pleti řeším hydroláty, oleji, belianským elixírem atd., ale změně, pokub by mohla být dobrá/lepší, se nebráním.

Děkuji.

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Kožní probiotika jsou velmi zajímavé a trendy téma, začíná se jimi zabývat stále více odborníků i z důvodu možné terapie ekzémů. Nicméně studie se zatím ubírají spíše směrem individualizovaných probiotik. Osobně jsem zkoušela tzv. skin probiotika v rámci produktu AO mist od firmy Mother Dirt. Tento sprej lze složením považovat za NT a měl by obsahovat prospěšné kožní bakterie nitrosomonas. Pozitivní účinek na kůži jsem oravdu pozorovala, ale nelze tvrdit, že by se tím dala alternovat veškerá péče o pokožku.

Pokud jde o složení probiotického sera esse, pak se jedná o jiný typ probiotik, než jaká nabízí f. Mother dirt, uvedený je druh Lactobacillus a domnívám se, že nebude mít nijak významný efekt, v podstatě je to obdobné, jako když si budete na pleť nanášet jogurt. Zbytek složení není "závadný", jedná se o směs másel a olejů, nevidím, že by se jednalo o certifikovanou organic kvalitu, takže v tomto směru mi vyhovují jiné produkty, které mají čisté zdroje a nepoužívají hydrogenované oleje, jako zde. Nemusí to být ale špatný produkt a lactobacil také může kůži prospět, nicméně zde mi to spíše zavání marketingovým lákadlem, než opravdovým průlomem v přírodní kosmetice.

Produkt AO mist se mi jeví z hlediska pozitivního ovlivnění kožního ekosystému zajímavěji a s nadějí sleduji výzkum kožních probiotik, doufám, že se objeví ještě i další zajímavé produkty.

Přeji Vám krásný den.
Pavla