Existuje netoxická konvice na ohřev vody?

Zodpovězené
20. pro 2018

Krásný den v předvánočním čase.

Chtěla bych vás touto cestou požádat o pomoc v problému "zdravého" ohřívání vody.

Zajímalo by mě, jestli existují nějaké opravdu spolehlivé značky konvic na ohřev vody z hlediska nejmenší nebo nulové škodlivosti použití materiálů na jejich výrobu nebo škodlivosti povrchových úprav. Rychlovarné byť nerezové konvice obsahují povětšinou různé malé nebo doplňkové součásti z plastu, což při přípravě vody v tak vysokých teplotách určitě nebude dobré. Rychlovarných konvic ze skla či keramiky se bojím, že by podlehly rychlé zkáze mým neopatrným zacházením.
Dívala jsem se na různe druhy nerezových konvic, které se ohřívají na plynovém sporáku, ale nejsem si jistá, jestli nevadí, že mají plastové nebo gumové držadla byť se při ohřevu nedotýkají vody? Některé z nich zase nemají žádné plastové části, ale povrch je upravem chromováním nebo niklováním. Může tato povrchová úprava představovat nějaké riziko + neznáte nějakou nejméně závadnou, kterou třeba sama používáte?

Už jsem zoufalá z těch denodenních ohřevů vody v hrnci a následného nebezpečného přelévání.

Mockrát děkuji za jakoukoliv radu a přeji krásné Vánoce a mnoho zdraví v novém roce 2019,
s pozdravem Lucie.

Dobrý den Lucie,

děkuji za dotaz. Z mého pohledu je opravdu nejideálnější sklo, ale pokud se obáváte rozbití, pak volte nerezovou konvici, kde je miminum plastových komponentů, respektive kde tyto nejsou v přímém kontaktu s vodou, tedy nejsou zanořeny. Takové se dají bez problémů sehnat. Víčko ani držák již nevadí, jestliže není ve styku s horkou vodou. Osobně bych volila spíše rychlovarnou, kde nehrozí, že se od plynu bude to plastové madlo zahřívat. Niklu bych se vyhnula, je to častý alergen, volte pouze nerezovou ocel. Sama používám celkem obyčejnou rychlovarnou sklonerezovou konvici, která má pouze plastové víko a to vždy odklápím při odlévání vody. https://www.alza.cz/concept-rk-4900-sklo-a-nere...

Přeji Vám krásný den.
Pavla