Jak pečovat o suché ruce? Jaký krém používat?

Zodpovězené
17. pro 2018

Dobrý den,

prosila bych o radu. Mám velmi suché ruce, v zimě je to nejhorší. Dělají se mi na kůži i prasklinky.
Ruce si často myji a na ruce pak používám mastný krém. Ale není to o moc lepší.
Mohla bych poprosit o radu jak o ruce pečovat?

Děkuji

Dobrý den,

jako první vhodný krok bych doporučila omezit agresivní mýdlo. Většina konvenčních mýdel obsahuje silné tenzidy a dráždivé konzervanty. Zejména tekutá mýdla a předně ta s antibakteriální složkou se skutečně dají považovat za "toxický koktejl". Bohužel ale i většina běžných tuhých mýdel z drogerie na tom není o moc lépe, tam se zase často objevují ropné složky, syntetické vůně a agresivní sulfáty. Tyto mohou způsobovat v horším případě vážné kontaktní reakce a alergie, v tom "lepším" jen narušení ph a ochranného filmu kůže, což způsobuje silné vysušování a dráždění.

Pokud už vám ale ruce praskají, je zjevné, že vaše kůže již trpí a kosmetika, kterou používáte , není pro kůži dobrou volbou. Zkuste si tedy jako první krok zvyknout buď na přírodní tuhá mýdla, založená na oleji, nebo pokud trváte na tekutém mýdle, tak např. zn. Dr. Bronners, kterou seženete v eshopech, má i netoxickou verzi tekutého mýdla. Tekutí mýdlo nově zařadila i značka Alverde. Přírodní tuhá mýdla se dají běžně sehnat i v prodejnách zdravé výživy, nebo na eshopech. Postačí i obyčejné tuhé čisté olivové od zn. Knossos, nebo Sonett, které je cenově dostupné, nebo si můžete dovolit větší luxus, tedy volit mýdlo, které bude obsahovat více pečujících olejů a například lanolin.

Konkrétních značek-výrobců kompozičně pěkných mýdel je mnoho, jako příklad uvedu mýdlárna Rozmarýnka, mýdlárna Š.Iva. Na promazání zkuste například běžně dostupnou Weledu, konkrétně mohu doporučit krém Weleda Skin food, který je dostatečně hutný a docela pěkně uklidňuje i vyživí podrážděnou a suchou pokožku. Další možností je čisté bambucké máslo, opět lze sehnat v běžných řetězcích (např. DM , zn. Purity Vision). Máslo je nutné nanášet na silně vlhkou pokožku, tedy tak, aby při mazání vytvořilo skoro až emulzi. Pokud byste ho nanášela samotné bez navlhčení rukou, nebude vás dostatečně hydratovat, je vždy nutno současně ruce zvlhčit, nejlépe teplou vodou. Nanášejte tak často, jak je třeba a můžete si udělat i zábal, kdy si silně navlhčené a poté promaštěné ruce na cca hodinku navléknete do rukavic. Můžete použít nitrilové, nebo textilní. Tím umožníte vlivem tepla a krytí lépe vstoupit účinným látkám do pokožky a ta se bude regenerovat. Provádějte pravidelně.

Dobrých účinků můžete dosáhnout také bylinnou mastí, např čistá sádlová s měsíčkem, nebo mumiem, zde je dobře dostupná a cenově přijatelná mast od Dr.Dudek, https://www.dr-dudek.cz/produkty/ .

Přeji Vám krásný den.
Pavla