Jak vhodně léčit ekzém na rukou po porodu?

Zodpovězené
17. únor 2019

Dobrý den,

po porodu se mi objevil ekzém a trvá to už dva roky, jsem z něj vyčerpaná. Na kožním mi poradili kortikoidy, ty jsem odmítla, plus jednu mastičku, název si už nevzpomenu, ale také nefungovala, akorát mě to ještě víc pálilo a svědělo. Máte nějaké rady, co by mohlo doopravdy fungovat?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel tento typ ekzému může být velice pravděpodobně kontaktní dermatitida. Hormonální změny v těhotenství většino vedou k ještě zvýšené citlivosti a kontaktní reakce se objevují častěji a případně již pak nepřetržitě.

Nebylo by od věci nechat si udělat epikutánní testy, běžně se takové reakce objevují například na konzervant methylisothiazolinone. Lékaři nenabízejí testování na chemické látky příliš ochotně, většinou si je musí pacient sám doslova "vydupat".
V období těhotenství a kojení je obtížné si u lékařů epi testy obhájit, protože se bojí zhoršení reakce vlivem vystavení případnému alergenu, testy se obvykle provádějí na zádech, tzv. patch testy.
I přesto je v naší fb skupině několik případů, kdy si i kojící maminky nechaly testy provést.
Zkuste se obrátit na alergologii/imunologii a zeptat se na možnosti provedení testů, obvykle není problém je zajisti v nemocnici, nebo na větší alergo ambulanci, měly by vám k tomu podat informace.
V každém případě, i pokud by vám testování z nějakého důvodu (například kojení) odmítli, bude pro vás víc než vhodné přejít zcela na netoxickou domácnost. Je nutno vyloučit a nahradit veškerou komerční kosmetiku, drogerii a prací prostředky. Opatrná buďte také u lepidel, latexu, barev, pozor na styk mimo domov, hlídejte si, čím si myjete ruce mimo domov. Pořiďte si svoje tuhé netoxické mýdlo a kousek si noste s sebou i mimo dům, pokud si potřebujete umýt ruce někde v terénu nebo na návštěvě.

Jestliže si nejste jistá, jaké produkty máte nyní používat, aby neobsahovaly možné alergizující látky, použijte soubor na naší skupině Doporučené produkty.
Pokud ještě nejste členem skupiny, pošlete si žádost a v přijímacích otázkách uveďte, že jsem vám vstup doporučila na MK (přijmeme vás pak přednostně bez dlouhého čekání, případně mně kontaktujte přes sz, pokud by se nezadařilo)

Zde odkaz na skupinu Svět non toxic: https://www.facebook.com/groups/209740806026764/

Zde odkaz na mezinárodní fb skupinu sdružující pacienty s kontaktní alergií na MIT, doporučuji prohlídnout si jejich album s fotkami, najdete tam mnoho podobných reakcí, jakou máte sama. : https://www.facebook.com/Allergy-to-Isothiazoli...

Zde info k epikutánním testům: https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/20...


Přeji Vám krásný den.
Pavla