Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Je to ekzém?

Zodpovězené
AlergieAlergie na sójuStrava, krmení, vaření od A po ZOřechyEkzémAtopický ekzém
11. únor 2020

Dobrý den,

je to ekzém?

Děkuji.

Dobrý den,

ekzémem se nazývá v podstatě každá vyrážka na kůži, takže pokud jsou na kůži, pouze se rozlišuje ekzém dle původu, někdy se může jednat o plíseň, jindy o ekzém atopický, periorální dermatitidu nebo jiné zánětlivé vyrážky, případně ekzém tzv. kontaktní, který je způsoben stykem s látkami (i vdechováním), často chemickými, které naše tělo přestává tolerovat a reakce organismu se pak projevuje iritací kůže.
O jaký přesně druh ekzému se jedná u Vás nejde z fotky usoudit, vyloučila bych ekzém virový a infekční, na ten to opravdu nevypadá, a ani plíseň se takto neprojevuje. Může se jednat o ekzém jako projev intolerance potravin, alergický ekzém (alergie může vzniknout v jakémkoli věku, bez ohledu na to, že jste dříve alergeny tolerovala), případně kontaktní ekzém, kde platí to samé, co u ekzému alergického, tj. tělo začne citlivě reagovat na látky, na které dříve nereagovalo.
U žen jsou mnohdy sklony k ekzémům ovlivněny i jejich hormonálním obdobím a především stresem. Pokud jste v nějaké době cca 1-3měsíce před vznikem vyrážky prožívala více stresové období, může být ekzém následkem.
Mnohdy se také ekzém projevuje tehdy, když nastane nerovnováha prospěšných a patogenních bakterií ve střevě a náš mikrobiom není ideálně osídlen. Časté dietní chyby, sladkosti ve stravě, obecně velký příjem sacharidů je problém pro vznik vyrážek.
Zatím bych Vám tedy doporučula zrevidovat stravu, vynechat nejobvyklejší alergeny, sóju, ořechy, pokud to na omezenou dobu cca 2 měsíce zvládnete, tak i mléčné výrobky a chemicky ošetřené citrusy.
V rámci typické péče zkuste na týden zařadit tzv. nulovou péči, nechat pokožku odpočinout, nepoužívat žádnou kosmetiku, mýdla, čistící gely, krémy. Může to být pár dní nepříjemné, pokožka může pnout, zkuste vytrvat.
Používejte omytí nechlorvanou vodu (filtrovanou, kojeneckou převařenou) s malým množstvím jablečného octa (ideálně v bio kvalitě, seženete např v DM, v prodejně zdravé výživy...), roztok cca 1 lžička octa na 250 ml vody. Tímto roztokem omývejte obličej 2-3x denně, nebo otírejte. Pokud by bylo pnutí nesnesitelné a musela jste se něčím namazat, pak doporučuji použít čisté bambucké máslo nebo dětské tělové máslo od Purity vision, seženete opět v každé DM. Máslo nanášejte jen v malém množství na předem navlhčenou pokožku, máslo nejprve rozetřete a zahřejte v dlaních, poté jemně vtiskejte do kůže tak, abyste jí nepřemastila.
Pokud by se stav nelepšil ani po této nulové terapii, dejte mi znovu vědět a nastavíme další postup.
Nulová terapie pomůže pokožce odpočinout si od případných iritantů a následně se zavádí jemná nedráždivá péče bez chemie.
Snažte se nyní vyhnout dekorativní kosmetice, zejména makeup, pudr, tvářenky, nechte kůži dýchat.


Přeji Vám krásný den.
Pavla