Kvasinka. Co na mazání a jaká probiotika byste doporučila?

Zodpovězené
15. pro 2019

Dobrý den,

dcerce, 21 měsíců, se opakovaně objevuje kvasinka, nyní docela silně, hlavně na stehýnkách, částečně i na rukou. Už se nám v minulosti podařilo kvasinku porazit - dieta, probiotika atd.
Můj dotaz je nyní k mazání. Mažu červená místa domácí zinkovou mastí - zinkový prášek smíchaný s kokosovým olejem a na hydrataci fialovou Weledu. Přijde mi ale, že to již dcerce nevyhovuje. Po zinku flíčky neblednou, jen přes noc mírné zlepšení občas a mléko Weleda ji štípe.

Co byste mi poradila?

Vím, že doporučujete i koupele v Epsomské soli. Všude je ale uvedeno, že není vhodná do 3let věku. Mohu i tak použít?

Poslední otázka na probiotika: Jaká byste konkrétně doporučila? Nyní má Biopron, dříve Probiofix baby a Hylak. Je ještě kojena.

Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

nejprve odpovím ke koupelím v epsomské soli. Není to základní pilíř terapie u kvasinkového ekzému, používá se na doplnění horčíku u malých dětí a také se zmiňuje jako očistná kůra, která je na místě například při toxické zátěži, po očkování, braní léků atd. U kvasinkového ekzému bych ale dítě dlouho nekoupala, tam většinou dlouhé koupele stavu kůže moc nesvědčí.
Pokud už koupat, tak volit koupele kratší a používat do koupele jablečný ocet, eventuelně na střídačku s ovesnými vločkami, pokud by se kůže časem přesušovala moc.
U mazání je to obvykle složitější, je nutno počítat s tím, že hledání vhodného prostředku může chvíli trvat. Ne každý krém, mast , balzám, byť je třeba složením non toxic, bude vyhovovat každému. Někdy je dost oříšek najít tu správnou hranici mezi vysušováním a promazáváním, ani přesušená kůže kvasinkovému ekzému nesvědčí, hydratace je také nutná, avšak spíše lehčími, fluidními krémy.
Zinkovou mast na bázi kokosového oleje spíše nedoporučuji. Kokosový olej se sice díky kyselině laurové a kaprylové uplatňuje v léčbě kvasinky, ale spíše se mi osvědčuje u starších pacientů vnitřně, nikoli zevně na kůži, protože kokosový olej dost vysušuje a opravdu málokomu sedne.
Pokud dceři vadí Weleda, můžete zkusit dětské tělové máslo Purity vision, to je bez alkoholu, ale na noc bych zachovala nějaký krém na bázi zinku, z eshopu namátkou zmíním tyto, s kterými máme dobrou zkušenost:
https://www.prirodaregeneruje.cz/zinkova-mast/
https://www.prirodaregeneruje.cz/sos-balzam/

Pokud by dcera snesla ředěný propolis, lze s ním také hojit kvasinková ložiska. Použít lze buď v masti nebo propolis ředěný s vodou (kojenecká, filtrovaná nebo hydrolát), zde se pak tinktura ředí s vodou v poměru cca 10 kapek na 50 ml vody.
Pokud by dceři nevyhovoval propolis (nesnášenlivost včelích produktů nebo citlivost na alkohol v tinktuře, byť ředěné), pooužijte dračí krev (sangre de drago). Tou lze v případě potřeby alternovat i zinkovou mast, pokud by se zinek i nadále neosvědčoval v terapii.
(odkazy z převážně jednoho eshopu používám cíleně, pokud by bylo potřeba zakoupit více produktů, ať to máte na jednom místě).
https://www.prirodaregeneruje.cz/draci-krev/
Případně použít jiný základ než kokosový olej, ale pokud si nejste jistá, zda zinkovka dceři vyhovuje, volila bych sangre de drago nebo raději kupovaný krém na bázi zinku, kde bývá obvykle vhodnější koncentrace a rozptýlení zinku než u směsí na bázi home made.

U hydratace bývá někdy problém s krémy, které obsahují alkohol. Bohužel, málokdy se mu lze v non toxic produktech vyhnout (používá se ke konzervaci), rozhodující je ale koncentrace a ostatní složky. Lze samozřejmě zkusit i balzámy na bázi směsí olejů a másel bez vodní složky, ale zde často narážíme u kvasinky na horší snášenlivost. Pokud byste přesto chtěla zkusit másla, pak například mangové máslo nebo jejich směsi jsou i u kvasinky poměrně dobře snášené.
Pokud však nechcete experimentovat a raději volit kupovaný krém, pěknou fluidní konzistenci nabízí krém I+M Freistil sensitiv (seženete na různých eshopech), opakovaně vyzkoušený na extremně citlivé pleti a skutečně velmi dobře snášený a lehký. Jeho nevýhoda je poněkud vyšší cena. Stejně tak námi dlouho očekávaný krém značky Odylique z UK má moc hezké složení, konzistenci i snášenlivost. Opakovaně vyzkoušeno s velmi dobrými výsledky několik produktů této značky i u velmi citlivých a alergických jedinců. Již brzy by mělo být jejich repair lotion v prodeji na ČR eshopech (např na www.gratianatura.cz, www.prirodaregeneruje.cz, www.netoxickadomacnost.cz).
Na toto lotion se osobně velmi těším, protože bude konzistencí a složením vyhovovat právě u té pokožky, která špatně snáší samostatná másla, oleje a jejich směsi a přitom má velmi dobrou nedráždivou kompozici za použití jiných non toxic konzervantů, než alkoholu.
Jedinou nevýhodu vidím opět v ceně, která je pro mnohé vysoká. No, u těchto lehčích emulzí obvykle stačí menší množství než u směsí másel a olejů, lépe se roztírají, tím se ekonomická zátěž trochu sníží.
https://www.prirodaregeneruje.cz/odylique-repai...

Každopádně, kdybych měla volit co nejeekonomičtější variantu, zkusila bych pro začátek asi kombinai dračí krve na noc a dětského tělového másla Purity vision po koupeli nebo přes den, mazat vždy na vlhkou pokožku (například předem otřenou teplou žínkou nebo zvlhčenou hydrolátem), zde lze opět zkusit květovou vodu běžně dostupnou v dm (pokud není dítě alergické na heřmánek) https://www.dm.cz/purity-vision-bio-kvetinova-v...

Dotaz na probiotika. Hylak bych u kvasinky nedávala, kvůli obsahu laktózy. Navíc obsahuje také kyselinu citronovou, mnoha pacientům s ekzémy tato výrazně vadí.
Nejjednodušší a také nejlevnější je podávat malé množství kvalitní šťávy z kysaného zelí. Pokud nemáte vlastní zdroje, lze použít třeba tuto v bio kvalitě, používejte vy i dcera, dcera 2-3 lžičky denně zkusit rozmíchat v pití nebo přímo a u vás klidně 50-100ml denně. Klasické kupované kysané zelí nepoužívejte, obvykle obsahuje nějaké éčka a vysoké mnosžtvé soli. Tuto šťávu z DM naopak mohu doporučit i z vlastní zkušenosti po prodělané střevní chřipce mi velmi pomohla.
https://www.dm.cz/dmbio-stava-z-kysaneho-zeli-p...
V případě, že chcete podávat probiotika i dceři a šťáva by u ní neprošla, volte raději Infant dophilus nebo GutPro, Ta jsou sice v pořizovacích nákladech dost drahá, ale vydrží minimálně půl roku, takže se pak ekonomicky mnohdy vyplatí i více, než jiná komerční probiotika z lékáren.
Osobně bych nevyhazovala peníze za neúčinná probiotika, buď dávat nějaká solidní a kvalitní, než sice levná, plná aditiv a spíše neúčinná. To pak raději žádná a pracovat na stravě a probiotické kultury doplnit pokud možno přírodní formou.

Přeji Vám krásný den.
Pavla