Může jít pomerančová silice do čistícího prostředku z octu a kyseliny citrónové?

Zodpovězené
5. pro 2018

Dobrý den,

už delší dobu jsem si udělala na koupelny a WC uni čistič z kyseliny citrónové, převařené vody a obyčejného octu. Čistí to skvěle, akorát jsem trošku toužila "cítit" tu čistotu, a tak jsem se rozhodla nakapat do směsi pár kapek pomerančových silic - a je fakt, že to trošku provonělo koupelnu i Wc. Je to tak ok anebo bych měla/mohla přidávat něco jiného? Silice občas přidávám i do praní k Sonettu na provonění prádla - to tak aspoň trošku načichne pomerančem na pár chvil. Stále ještě tak nějak toužím po nějakých vůních aspoň u vypraného prádla a úklidu domácnosti.

Děkuji Vám za každou radu.

Dobrý den,
vonné silice je možné přidávat k domácímu čistícímu prostředku z octa, protože ocet a alkohol může fungovat jako rozpouštědlo silice, samotná voda to neumí. U pomerančové silice na úklid není nutno volit konkrétně bio kvalitu, můžete zvolit např. levnější silici od Yelow and blue, ale vždy by to měla být čistá přírodní silice, nikoli vonná směs. Jediné omezení platí v domácnosti, kde jsou kočky, tam bych používání citrusových silic ani jiných esenciálních olejů na úklid nedoporučila, neboť kočky neumí metabolizovat esenciální oleje tak jako lidi, případně psi a mohlo by dojít k zatížení jater, pokud by se kočky olizovaly po styku s povrchy ošetřenými touto směsí, nebo ji delší dobu inhalovaly v prostoru. Pokud si přejete více provoněné prádlo, je vhodnější silici přidat přímo do malého difuzerku do šatníku nebo zásuvky, protože u praní se většinou vymáchá a je cítit jen nepatrně, dále je nutno zohlednit možný dopad na vodní ekosystém (odpadní vody). Silici je možné nakapat na klubíčko, dřívko, nebo směsí silice, destilované vody a malého množství čistého alkoholu jemně prostříkat prádlo. Nemělo by se používat u miminek, tam je vhodnější prádlo nijak neparfemovat, ani přírodními prostředky.

Přeji Vám krásný den.
Pavla