Očkování MMR, ekzém. Čím tváře mazat?

Zodpovězené
13. lis 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Syn, 15 měsíců, má potvrzenou alergii na vejce a kravské mléko, nedáváme ani lepek a drůbeží maso. Od 3 měsíců se mu po očkování Prevenarem 13 udělal hrozný atopický ekzém po celém těle, léčili jsme to skoro 5 měsíců. S nástupem jara a skvělou výměnou kožaře ekzém zmizel.

Momentálně mu občas vyraší na noze nebo ruce nějaký flíček, ale nic hrozného. Teď se mu na tváři začíná objevovat taková krupička a červenají mu tváře. Před dvěma dny jsme na doporučení alergoložky zkusili nasadit znovu mléko Nutrilon Allergy Case Syneo, jinak pije Neocate a vyhovuje mu, tak si myslíme, že reakci na tvářích mu udělala změna mléka.

Syn už má deset zubů a slyšela jsem, že zuby také mohou ekzém zhoršit nebo také zimní počasí. Syna už od 2. měsíce nekojím.

Poradila byste, čím tvářičky mazat?

Každý den syna sprchujeme vodou, máme i sprchový filtr pořízený a mažeme po sprše balzámem od Avene.

Myslíte, že je to v pořádku?

Další otázka se týká očkování MMR....Slyšela jsem, že se dá odložit a bojím se kvůli alergii na vejce, aby ekzém opět nedostal.

Mockrát děkuji za rady.

Dobrý den,

ano, růst zubů evokuje imunitní odpověď. A to zejména u alergiků, nebo dětí, u kterých se alergie nastartuje. Například i vlivem zásahu do organismu (očkování, nemoc) se během růstu zubů téměř bez výjimky objevují ekzémy, mnohdy v oblasti tváří.

Nejde s tím mnoho dělat. Jedná se primárně o imunitní záležitost. Dítě alergik nemá správně funkční imunitu. Všechny masti nebo léky pouze potlačují symptom, ten je však daný reakcí těla, které špatně vyhodnotí podnět a bojuje samo proti sobě.

V rámci non toxic neexistuje žádné zázračné řešení nebo mast, která zažene ekzém. Non toxic metoda je o celostním uvažování, o podpoře těla tak, aby se nezatěžovalo dalšími škodlivými látkami a obnovila se jeho přirozená obranyschopnost. Je to běh na dlouhou trať a nelze z této péče vynechat praní, výměnu prostředků na úklid i změnu produktů, které používáte co by rodina na osobní hygienu.

Na úlevu můžete použít hydrolát, například ALTEYA Květová voda Meduňka bio, která je na citlivou pokožku skvělá a snáší ho dobře i alergici.

ALTEYA Květová voda Meduňka bio

ALTEYA Květová voda Meduňka bio je 100% čistá párou destilovaná meduňková květinová voda. Nejvíce je vhodná pro mastnou pleť, akné a rozšířené póry. Používá se jako poslední krok čištění pleti. Obsahuje antioxidanty a posiluje imunitu. Je vhodná i na vnitřní užívání.

Nebo potírat čajem Rooibos.

Sonnentor Rooibos sypaný čaj Bio

Sonnentor Rooibos sypaný čaj Bio je přírodní sypaný BIO čaj s gramáží 100g. Tento čaj neobsahuje kofein a nehořkne po dlouhém louhování. Mohou ho tedy i těhotné ženy a malé děti. Má hnědou barvu a voní po dřevě a jemných kvítcích. Chutná jako vanilka s kakaovými slupkami. Čaj se pije čistý nebo s troškou mléka a nebo s medem.

A pak dle charakteru ekzému buď Yemna Atopikrémem (pokud se jedná o spíše sušší a červený ekzém)

Yemna Atopikrém

Yemna Atopikrém je tělový i pleťový krém s bio bambuckým máslem, konopným a brutnákovým olejem. Krém neobsahuje vodu a proto není konzervovaný (má kratší trvanlivost). Neobsahuje přidanou vůni (jeho vůně je ořechová po bambuckém nerafinovaném másle)

nebo naopak vysušovat a hydratovat nikoli oleji a másly, ale spíše lehkými non toxic gely, např. Farfalla Aloe Vera gel.

Farfalla Aloe Vera gel 150 ml

Farfalla Aloe Vera gel 150 ml je vhodný i na nejcitlivější pokožku celého těla. Je využitelný jako hotový produkt, ale i jako přídavná surovina při výrobě domácí kosmetiky. Má přírodní složení bohaté na bio šťávu z listů Aloe vera. Je zahuštěný práškem z mořských řas a je obohacený o zklidňující kyselinu levulovou. Krém neucpává póry a rychle se vstřebává. Nezanechává tedy na pokožce lepivý film.

Pomáhá i koupel s huminovými kyselinami.

HUMINO regenerační koupel na lupénku a ekzém

HUMINO regenerační koupel na lupénku a ekzém s obsahem 1000 ml je čistý 100 % koncentrovaný roztok huminových kyselin pocházejících z ruské Sibiře z okolí jezera Bajkal. Dopřejete si tak lázeňskou koupel z pohodlí domova. Při pravidelném koupání v humátovém roztoku docílíte pozitivního účinku na zlepšení kondice celého pohybového aparátu.

Dále můžete zkusit Hemagel, pokud má pokožka tendenci spíše praskat.

HemaGel 30 g

HemaGel 30 g hojí rány mokrou léčbou. Po aplikování je na ráně vytvořena elastická vrstva, která ji chrání před vnějším prostředím. Zabraňuje tak dalšímu infikování a zároveň vytváří v ráně ideální prostředí pro hojení. Mokrá léčba (mokré hojení) představuje v současnosti odborníky nejvíce upřednostňovaný postup při hojení ran. Stabilní vlhkost podporuje dělení a pohyb buněk v ráně a zároveň na postiženém místě udržuje stálou teplotu. Hemagel je schopen na sebe vázat sekrety v ráně, čímž zabraňuje vysušování, které způsobuje vznik klasických strupů a později jizev.

Bez fotky se mi špatně radí, co přesně použít, každopádně bych velmi doporučovala přistupovat k alergikovi komplexně a neřešit jen mazání tváří, ale kompletní péči a non toxic domácnost.

Ucelené informace jak začít, jak postupovat, včetně péče o dítě, najdete nyní nově v knize Svět non toxic: méňe je více, kterou jsem napsala společně s kolegyní, inženýrkou chemie Katarínou Hrivňákovou.

Svět non toxic: Méně je více

Svět non toxic: Méně je více je kniha o životním stylu a způsobu života, který hledá alternativy k průmyslově vyráběným produktům. Autorky využívají možností, které nám nabízí příroda. Kniha obsahuje informace pro začátečníky a také pro pokročilé ve světě non toxic.

V případě suššího ekzému lze použít i jiný typ non toxic masti, např. Zinková mast s měsíčkem BIO Purity Vision

Zinková mast s měsíčkem BIO Purity Vision 70 ml

  1 zkušenost

Zinková mast s měsíčkem BIO Purity Vision 70 ml je z tradiční zinkové masti.

Pokud by se Vám zdálo, že mastnější věci nevyhovují vašemu typu ekzému, lze použít i čistý prášek oxidu zinečnatého a velmi jemně rozetřít na předem navlhčenou pokožku (vyhnout se bezprostřední blízkosti očí a úst). Lze ho běžně sehnat i v lékárně. Nechte si odsypat cca 30-50 g do lékovky (hledat lékárnu, kde připravují i masti, tam jsou schopni Vám ho prodat).

Oxid zinečnatý prášek

Oxid zinečnatý prášek má bílou barvu a v kosmetice se používá jako bělidlo, na výrobu zinkových mastí, do pudrů a laků na nehty. Má schopnost absorbovat přebytečnou vlhkost, pohlcovat pachy a zabraňovat množení bakterií a proto je vhodnou ingrediencí při výrobě deodorantů. Je také bezpečnou přísadou opalovacích přípravků, v nichž plní úlohu fyzikálního UV filtru nedráždivého pro pokožku (zabraňuje pronikání UV záření do pokožky).

Vlhčete hydrolátem nebo čajem Rooibos. Lze použít i odvar z řepíku.

Apotheke Řepík lékařský

Apotheke Řepík lékařský je bylinný sypaný čaj s gramáží 75 g. Používá se vnitřně i zevně.

Přeji Vám krásný den.
Pavla