Očkování MMR, ekzém. Čím tváře mazat?

Zodpovězené
13. lis 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Syn, 15 měsíců, má potvrzenou alergii na vejce a kravské mléko, nedáváme ani lepek a drůbeží maso. Od 3 měsíců se mu po očkování Prevenarem 13 udělal hrozný atopický ekzém po celém těle, léčili jsme to skoro 5 měsíců. S nástupem jara a skvělou výměnou kožaře ekzém zmizel.

Momentálně mu občas vyraší na noze nebo ruce nějaký flíček, ale nic hrozného. Teď se mu na tváři začíná objevovat taková krupička a červenají mu tváře. Před dvěma dny jsme na doporučení alergoložky zkusili nasadit znovu mléko Nutrilon Allergy Case Syneo, jinak pije Neocate a vyhovuje mu, tak si myslíme, že reakci na tvářích mu udělala změna mléka.

Syn už má deset zubů a slyšela jsem, že zuby také mohou ekzém zhoršit nebo také zimní počasí. Syna už od 2. měsíce nekojím.

Poradila byste, čím tvářičky mazat?

Každý den syna sprchujeme vodou, máme i sprchový filtr pořízený a mažeme po sprše balzámem od Avene.

Myslíte, že je to v pořádku?

Další otázka se týká očkování MMR....Slyšela jsem, že se dá odložit a bojím se kvůli alergii na vejce, aby ekzém opět nedostal.

Mockrát děkuji za rady.

Dobrý den,

ano, růst zubů evokuje imunitní odpověď a zejména u alergiků, nebo dětí, u kterých se alergie nastartuje např. i vlivem zásahu do organismu (očkování, nemoc) se během růstu zubů téměř bez výjimky objevují ekzémy, mnohdy v oblasti tváří.

Nejde s tím mnoho dělat, jedná se primárně o imunitní záležitost, dítě alergik nemá správně funkční imunitu. Všechny masti nebo léky pouze potlačují symptom, ten je však daný reakcí těla, které špatně vyhodnotí podnět a bojuje samo proti sobě.

V rámci non toxic neexistuje žádné zázračné řešení nebo mast, která zažene ekzém. Non toxic metoda je o celostním uvažování, o podpoře těla tak, aby se nezatěžovalo dalšími škodlivými látkami a obnovila se jeho přirozená obranyschopnost. Je to běh na dlouhou trať a nelze z této péče vynechat praní, výměnu prostředků na úklid i změnu produtků, které používáte co by rodina na osobní hygienu.

Na úlevu můžete použít hydrolát, nebo potírat čajem roobois a pak dle charakteru ekzému buď dětskou zinkovou mastí s non toxic složením (pokud se jedná o spíše sušší a červený ekzém), nebo naopak vysušovat a hydratovat nikoli oleji a másly, ale spíše lehkými non toxic gely (např. aloe vera gel zn. Farfala).

Pomáhá i koupel s huminovými kyselinami.

https://www.netoxickadomacnost.cz/HUMINO-unikat...

Dále můžete zkusit Hemagel, pokud má pokožka tendenci spíše praskat. Bez fotky se mi špatně radí, co přesně použít, každopádně bych velmi doporučovala přistupovat k alergikovi komplexně a neřešit jen mazání tváří, ale kompletní péči a non toxic domácnost.

Ucelené informace jak začít, jak postupovat, včetně péče o dítě, najdete nyní nově v knize svět non toxic, kterou jsem napsala společně s kolegyní, inženýrkou chemie Katarínou Hrivňákovou.

https://www.netoxickadomacnost.cz/Knihy-c49_0_1...

Zinková mast - můžete zkusit i dětskou zinkovou mast od Purity vision, seženete v každé DM. V případě suššího ekzému lze použít i jiný typ non toxic masti, např. tato je pěkná:

https://www.netoxickadomacnost.cz/Yemna-Atopikr...

Pokud by se Vám zdálo, že mastnější věci nevyhovují vašemu typu ekzému, lze použít i čistý zinc oxid prášek a velmi jemně rozetřít na předem navlhčenou pokožku (vyhnout se bezprostřední blízkosti očí a úst), vlhčete hydrolátem nebo roobois, lze použít i odvar z řepíku. Hydrolát (květová voda) např. meduňka, ten je na citlivou pokožku skvělý a snáší dobře i alergici
https://www.netoxickadomacnost.cz/ALTEYA-Kvetov...

Čistý zinc oxid (oxid zinečnatý) prášek lze běžně sehnat i v lékárně, nechte si odsypat cca 30-50 g do lékovky, hledat lékárnu, kde i připravují masti, tam jsou schopni Vám ho prodat, mně běžně jde sehnat v Dr. Max. Pokud neseženete, pak např. zde.
http://www.prirodaregenerujenas.cz/oxid-zinecnaty/


Přeji Vám krásný den.
Pavla