Opalovací krém - kompromis. Jaký, prosím, doporučíte?

Zodpovězené
9. dub 2022

Dobrý den,

potřebuji doporučit opalovací krém pro dceru ve věku 4 roky s citlivou pokožkou a sklony k ekzému (ekzém měla v období od půl roku do cca 2 let, nyní už bez ložisek). Doposud jsme měly Badger, ale nemohu si ho z důvodu ceny dovolit znovu. Dívala jsem se i na doporučované krémy Odylique a Ayan, ale ceny jsou dost podobné, proto tedy hledám alespoň kompromis. Napadla mě značka Weleda, ale prý se těžce roztírá, což tedy také nechci.

Děkuji za doporučení jiného kompromisu.

Dobrý den,

Weledu opalovací krém bohužel doporučit nemohu, z důvodu obsahu titania oxidu aka minerálního filtru. Ten totiž nově evropská agentura pro posuzování bezpečnosti chemických látek přehodnotila jako škodlivý a nebude se smět v budoucnu používat ani u kosmetiky (je to jen otázka času, prozatím je zakázaný v potravinách). Stále sice běží legislativně možná "překlenovací lhůta", během které se může v kosmetických výrobcích používat, ale tím bych se rozhodně nenechala ukolébat ke klidu, protože se jedná skutečně jen o obchodní právo. Doporučuji reflektovat princip předběžné opatrnosti a nepoužívat ho v kosmetice vůbec, notabene ne v opalovacích krémech, kde se aplikuje na velké plochy. Výrobci na toto ustanovení evropské agentury začnou dřív nebo později reagovat a měnit své kompozice, někteří to již činí.

Zkuste se tedy podívat ještě na ceny značky Suntribe nebo Wooden spoon, dá se sehnat i v různých slevových akcích třeba na pilulka.cz nebo na rozdílné ceny různých eshopů, někde mohou být podstatné rozdíly.

V brzké době by měla být akce na Badger na www.netoxickadomacnost.cz , zkuste si na ni počkat, Badger se mi totiž stále jeví jako nejideálnější právě pro citlivou dětskou pokožku.
Pokud bych měla volit nějaký laciný opalovák z kategorie nevhodný složením, pak raději nic a korigovat pohyb na prudkém slunku, používat dlouhé rukávky, nebýt na slunci dlouho, zvykat na sluníčko postupně atd.

Já sama opalovací krémy nepoužívám a to ani ty non toxic. Bráníme tím zbytečně přirozenému příjmu vitaminu D ze slunce, který jediný je pro tělo zcela bezpečný z hlediska konverze a metabolismu. Složitě ho pak suplementujeme, většinou špatně, ve stravě ho máme málo a tudíž pak podléháme vyšší nemocnosti nebo potížím plynoucím z deficitu nebo ze špatně uchopené suplementace.

Pokud se jedná o pobyt u moře, tam má dočasně použití opalovacích krémů smysl, protože naše pokožka není na takový osvit a intenzitu zvyklá a připravená, nicméně v našich podmínkách během jara není problém ani u dětí pokožku správně připravit, stačí jen ohlídat oblečení a čas trávený na přímém slunci, tento navyšovat postupně a adekvátně danému fototypu. Pokud dítě reaguje na slunce alergickou vyrážkou, aka solární dermatitidou, pak je opalovací krém na místě, ale v těchto případech většinou sám o sobě nestačí, protože se jedná také o autoimunitní reakci, tedy bych na něj příliš nespoléhala. U větších dětí lze zvážit suplementaci astaxantinu, což je pigment extrahovaný z některých potravin a funguje v těle jako přirozený "vnitřní opalovací krém". Ve věku 4 let by již šla suplementovat nějaká základní dávka, cca 2 mg, můžete se zkusit informovat na nt eshopech, např. na naturapura.cz nebo terrapotheka, mají tam astaxantin v bio kvalitě.

Přeji Vám krásný den.
Pavla