Podrážděné dlaně. Co byste doporučila na zklidnění?

Zodpovězené
21. led 2020

Dobrý den,

znovu se na Vás obracím s prosbou. Již jednou jste mi dobře poradila.
Po Mikuláši se dceři objevily na dlaních červené svědivé tečky (viz foto). Postupně začaly mizet, ale svědění přetrvává. Nejhorší je to v noci, svědění ji budí a celkově špatně spí.
Byly jsme s tím u lékařky, ta usoudila, že je má od něčeho podrážděné, a že to samo zmizí. Doporučila koupit tuhé mýdlo místo tekutého. Koupila jsem tedy Sebamed. Bohužel, už je to skoro měsíc a svědění přetrvává.

Doporučila byste mi prosím něco na zklidnění? Zkoušela jsem květinovou vodu, ale bez efektu.

Myslíte si, že by to mohlo způsobit sladké? Přeci jen v tomto období ho měla hodně.

Nebo třeba prach? Rekonstruovali jsme část domu a prášilo se dost.

Přikládám fotografie na začátku a nyní.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

projevy ekzému na ručičkách u dětí mohou mnohdy být i virotického původu nebo se objevit po nějaké imunitní zátěži, po viróze, nachlazení.
Jestliže spontánně nevymizí, je vždy vhodné upravit také používané produkty a stravu.
Bohužel se často setkávám s projevy potravinových alergií, které se ukazují na kůži, jsou velmi různorodé a mnohdy je neskutečně obtížní vystopovat, která potravina projevy zhoršuje, protože na kůži se obvykle neukáže ekzém ihned po konzumaci, tak jako to je obvyklé u kopřivky nebo potravinových alergií.
Nezbývá pak tedy nic jiného, než se snažit postupovat eliminační dietou a postupně zkoušet eliminovat nejčastější alergeny, resp. iritační potraviny. Mezi ně patří beze sporu mléko a mléčné produkty, citrusy, ořechy, soja, mnohdy i ryby, kuřecí i hovězí maso, vejce.
Sladkosti a sladké pokrmy projevy ekzému na kůži vždy zhorší, pokud není v pořádku střevní mikroflóra. Cukr živí patogenní bakterie a prospěšná-benefiční flóra potom v menšině.
Doporučuji tedy určitě omezit sladké a sladkosti, myšelno i fruktózu z konvenčního ovoce, zejména v zimě není vhodné jím děti překrmovat.
Pokud ještě nebylo eliminováno mléko, zkuste na dva měsíce eliminační bezmléčnou dietu. Posílit střevní mikroflóru kvalitním probiotickým přípravkem, více např. zde na stránkách naší organizace:
https://svetnontoxic.org/netoxick-svt#/probiotika/

Na umývání ručiček rozhodně nemohu souhlasit s doporučením lékařky. Sebamed nemá dobré-netoxické složení. Lékařku však omlouvá, že není odborník na chemické složky a jejich dopad na organismus. Mohu-li doporučit mýdlo, pak rozhodně mýdlo bez ropných složek, syntetických parfumací a syntetických derivátů. U ekzematických dětí zcela postačí čisté olivové mýdlo nebo mýdlo s lanolínem. Pokud není dítě zjevně alergik, lze použít i mýdlo s měsíčkem. Výběr netoxických mýdel pro děti například zde na nt eshopu. https://www.prirodaregeneruje.cz/sampony--mydla...
Mýdlo Bronneers baby mild má pěkné nedráždivé složení a seženete i na eshopu biooo.cz, který má kamennou prodejnu v Praze v Kotvě.
Rozvoj alergie po rekonstrukci domu samozřejmě nemohu vyloučit, ale ani potvrdit, nutno vytrvat a sledovat, jak se bude dál ekzém vyvíjet, pokud by se to moc nehnulo k lepšímu, znovu mi napište a popřemýšlíme, jak postupovat dál.

Přeji Vám krásný den.
Pavla