Seborea. Prosím, poradíte?

Zodpovězené
4. kvě 2020

Dobrý den, milá Pavlo,

všimla jsem si, že se tu v tomto roce začalo více objevovat více dotazů - ale hlavně Vašich rad - na téma seborea. Je to už třetí rok, co mě souvisle trápí a jelikož mi rady od kožního lékaře nepomohly a po dřívější léčbě kortikoidy se problém samozřejmě vrátil asi ještě horší, hledám radu na internetu. Vidím, že se v této problematice vyznáte, tak věřím, že mi budete umět poradit.

Doporučovaný šampon s bílým ichtamolem mi nepomohl, ani jiná, na lupy určená, vlasová kosmetika - od značky Just, Cannaderm nebo Natura Siberica. Paní doktorka mi také radila sušení vlasů fénem, což jsem párkrát zkusila, ale obecně mám pocit, že to jak vlasy, tak vlasovou pokožku vysušuje, tak jsem nakonec zůstala o přirozeného vyschnutí vlasů.

Myslíte si, že má fénování smysl?

Frekvence umývání mi byla nejdřív doporučována co nejdelší (vydržela jsem to ale stejně jen 3-4 dny do umytí), po změně lékařky mi bylo doporučováno naopak častější mytí - obden. Vzala jsem si z toho průměr, takže je umývám po 2-3 dnech.

Vidím, že dáváte do kontextu stravu, kterou kožní lékaři, které jsem navštívila, neřešili. Vyhýbám se běžnému cukru asi 6 let, poslední rok jím více nízkosacharidově, přesto sacharidy úplně nevynechávám (ale jsou například v podobě kváskového pečiva, ovoce, z mléčných výrobků ponejvíc domácí kefír...). Takže jím poměrně zdravě, ale nejsem v tom nijak striktní, občas si dám více mléčných výrobků, nebo dezert s klasickým cukrem).
S ohledem na stále se zhoršující seboreou, jsem zkusila stravovací program "whole 30" (takže v jídelníčku bylo jen maso, vejce, zelenina, trocha ovoce a zdravé tuky). Už po 3 týdnech se stav konečně zlepšil (výrazně - 3 roky přítomné lupy tam najednou nebyly), ale po zařazení ostatních potravin se to cca do měsíce vrátilo.

Od přírody mám husté vlasy, v poslední době, ale spolu se zhoršováním seborey, pozuruji jejich řídnutí, hlavně po okrajích.
Fotka, kde jsou ta červená kola (to jsou místa, která jsou nejvíce citlivá a po hmatu cítím, že jsou vystouplá), je po sprše, po které si ta nejhorší místa mažu domácím krémem z bambuckého másla, kokosového oleje a tea tree oleje....Pochopila jsem z nějaké Vaší předchozí odpovědi, že to není správně, ale je to něco, co aspoň na chvilku pomůže a zmírní svědění, takže proto tam není vidět to šupení, které je jinak opravdu enormní, místy vypadá jako suché lupy, ale většinou jako mastné, které jsou lokalizované v ohraničených plochách, kde se jakoby vrství - a to i přesto, že jsem třeba den předtím hlavu umyla a použila i jemný peeling, který tu přebytečnou kůži odstranil.

Druhá fotka ukazuje, že problém je i za ušima. Fotka je ale ze současnosti, kdy 2. týden vyřazuji mnou podezírané potraviny - veškerý cukr a sladidla, mléčné výrobky a obiloviny, takže je stav trochu lepší. To šupení mám pak už i v obočí, kde dříve nebylo a někdy se mi zdá, že i kolem nosu, ale tam většinou brzy zmizí.

Začínám už mít strach z toho, co je vlastně za tím projevem za problém. Otec má silnou lupénku a tak přemítám, jestli se v ni nemohou moje problémy taky vyvinout... (jinak já sama jsem jako dítě měla atopický ekzém, pak byla alergická na mléko, ale v pubertě alergie ustoupila, v dospělosti mě dlouho trápilo akné a když se přidala seborea, podezírala jsem znovu mléko - na alergologii ale alergii testovali a vyloučili.)

Omlouvám se, že jsem Vás zahltila takovým dlouhým textem, ale věřím, že mi budete umět poradit.

Předem děkuji.

S pozdravem a přáním pěkného dne,

Petra

Dobrý den Petro,

z velké části jste si sama již v popisu odpověděla. Pozorovala jste zhoršení po návratu k některým potravinám po ukončení terapeutického jídelníčku whole 30.
Osobně se dle popisu i symptomů domnívám, že návrat ke klasické stravě byl příliš brzký a zavedená opaztření neměla šanci zhojit střevo s trvalejšími výsledky. Vím, že je to pro mnoho lidí těžké zjištění, ale u většiny pacientů s chronickými problémy se léčebná dieta musí dodržovat mnohdy měsíce, ne-li roky. V knize Gaps terapeutický protokol je popsáno, že v některých případech dokonce již ani návrat k běžné stravě není možný, aniž by se potíže nezačaly vracet.
Málokdo má však natolik silnou vůli, aby vytrval v nějaké speciální dietě po dlouhé měsíce. Většina eliminačních diet není dlouhodobě udržitelná a nerada bych Vám určovala nějaké dlouhodobé restrikce, které by mohly být vytržené z kontextu, pokud bych je uváděla jen takto okrajově, bez komplexního pochopení problematiky.
Proto bych Vás ráda nasměrovala k přečtení knihy v českém vydání Gaps terapeutický protokol od Dr. Nataschi Campbell McBride, přičemž tento zachází do hlubších detailů, než program whole 30 a měl by pomoci u chronických problémů více.

Nicméně nebudu zastírat, že se jedná o systém poměrně náročný a složitý a také to není nijak levné stravování s ohledem na to, že na kvalitu surovin je v rámci Gaps kladen velký význam. Každopádně i tak si myslím, že vhled do toho, jak problematiku chápe Gaps, by Vám mohl mnoho věcí osvětlit, tedy i to, proč se potíže vrací, proč některé potraviny snášíte lépe nebo hůře a jak se zorientovat v tom, co střevu skutečně škodí a v jaké míře.
Osobně bych se v případě, jaký je Váš, snažila stále vyhýbat mléčným výrobkům, cukru a lepku, obiloviny bych konzumovala zcela okrajově, pokud by to bylo nevyhnutelné.

Stran suplementace zkuste podpořit střeva a játra, co by významný detoxikační orgán například dračí krví, ta se mi jeví pro Váš případ vhodná a bezpečná, aby to mělo dobrý efekt, volila bych spíše silný extrakt, například formou kapslí.
https://www.prirodaregeneruje.cz/draci-krev--cr...

Ad fénování, z mého pohledu je fénování u seborhei správné, ale doba, jakou Vám udává lékařka se mi zdá zbytečně dlouhá, pokožku to pak může přesušit. Intervaly mytí bych ponechala na 1x za 2-3 dny, opět jinak dochází k dráždění pokožky zejména, pokud používáte komerční šampony.
Ohledně fénování Vám určitě pomůže tento článek z blogu Natubea, řiďte se doporučeným postupem, možná děláte chybu i v technice.

https://www.natubea.cz/blog/foukat-nebo-nefoukat/

Dále doporučuji pročíst i shrnutí k potížím s problematickou pokožkou hlavy zde:

https://www.natubea.cz/blog/vlasove-trapeni--pr...

Ad promazávání. V místech mimo vlasovou pokožku bych radila spíše lehčí lotion nebo krémy, můžete je pak mazat i častěji a neměly by tolik množit kvasinku, jako tučná másla a oleje. Zkoušela jste třeba tuto pleťovou Weledu pro děti? Je hydratační, není mastná, pěkně hojí
https://www.weleda.cz/product/c/calendula-facia...

Přímo do vlasové části bych použila roztok hypermanganu a lze také aplikovat zinek oxid prášek rozmíchaný ve vhodném hydrolátu (levandule, máta, manuka nebo jakýkoli jiný kvalitní dobře snášený hydrolát ideálně s antibakteriálními účinky). Široký výběr hydrolátů v prvotřídní kvalitě naleznete například zde, zn. Florihana

https://www.aroma-atelier.cz/hydrolaty

Malé množství hydrolátu si můžete přelít do čisté skleněné sprejovky a rozmísit v něm cca 10% zinku, vznikne mléčně zbarvený roztok, ten lze pak aplikovat na postižená místa, střídala bych s roztokem hypermanganu.
Prášek zinku seženete například zde nebo na jiných eshopech:

https://www.prirodaregeneruje.cz/oxid-zinecnaty/

Přeji Vám krásný den.
Pavla