Stále se vracející seborea. Co by dlouhodobě pomohlo?

Zodpovězené
8. bře 2020

Dobrý den,

mám mastící se vlasy a seboreu, která se stále vrací. Svědí mě kůže na hlavě a mám lupy. Vyzkoušela jsem několik šamponů z lékárny, které na nějakou dobu trochu zabraly. Ráda bych dostala doporučení na dostupný přípravek na vlasy, který dlouhodobě zabere.
Ještě bych doplnila, že jsem 10 měsíců po porodu a dost jsem zhubla z důvodu kojeni a stresu. Nízkosacharidovou dietu asi držet nebudu vzhledem k tomu, že potřebují přibrat.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste ve fázi ještě nevyrovnané hladiny hormonů, je nasnadě, že lupy a seborhea budou u Vás také velmi výrazně podmíněny hormony. Zde toho ovšem během kojení moc neuděláme, s hormony není záhodno během kojení manipulovat ani jemnou fytoterapií, většina bylin na hormonální disbalanci se v době kojení nedoporučuje. Proto bych zacílila v rámci harmonizace vnitřního prostředí na stravu alespoň do té míry, aby jste vysadila pokud možno rafinovaný cukr, sirupy, fruktozu a různé uměle zpracovaná sladidla na naprosto nezbytné minimum, ideálně cukr skutečně přijímat jen formou kvalitního celého chemicky neošetřeného ovoce. Nepoužívat velké množtví sušeného ovoce, kde je cukr poměrně koncentrovaný a v okamžiku, kdy sníte hrst rozinek, zkonzumujete cukru už opravdu významné množství. Zkuste se soustředit na kvalitní méně sladké ovoce, pokud si ovoce nedokážete odpustit zcela.
Rozhodně nelze seborheu a kvasinku řešit trvale, pokud se žena často uchyluje k dezertům, čokoládám, sladkostem a pečivu z bílé mouky, tam je pak opravdu každá rada drahá, protože kůže pak reaguje na patogenní střevní mikrobiom a oslabenou benefiční flóru. Chápu, že během kojení je dost těžké přestat se zdroji rychlého cukru, maminky tím běžně kompenzují nedostatek energie i stres a sahají tak po rychlém ukojení hladu.
Pokud je toto Váš případ, zkuste spíše než cukry vyhledávat tuky a bílkoviny. Nemusíte se vůbec bát, že byste si s kvalitním tukem nějak ublížila. Rychlé pochoutky, které nepodporují kvasinku jsou třeba různé fat bomby, například vysokoprocentní hořká čokoláda (ideálně 90% a víc) rozpuštěná s kokosovým olejem, případně kokosmus, který málo lidí zná, ale opravdu je velmi chutný, naleznete ho například v prodejnách DM.
Kokosový olej a kokos jako takový obsahuje kyselinu kaprylovou, která tlumí kvasinku, proto se v různých podobách používá v terapii přemnožené candidy.
Ad lokální péče. zkopíruji Vám sem některé pasáže z dotazu, který již v poradně proběhl a týkal se stejného problému, domnívám se, že odpověď by mohla být i pro Vás inspirací.
Chemické šampony nejsou ideální řešení, ani ty z lékárny. V podstatě si jen kůži kontinuálně přesušujete a dráždíte, čímž se pak pokožka pochopitelně brání tvorbou dalšího mazu. Maz pak dobře množí kvasinku a kvasinka se také hojně množí díky opakovanému narušování zdravého kožního mikrobiomu, který chemické šampony výrazně ničí.
Pokud se tyto vysadí, pochopitelně chvíli trvá, než se zdravá kožní flora obnoví a v té době většina lidí nevydrží, zalekne se návratu potíží a hned zase sáhne po chemickém šamponu, takto jsou pak defacto celoživotně odkázáni na šampony s antimykotickou složkou, protože jejich vlastní kůže se již nedokáže sama lupům bránit.
Jakmile by však nastal problém s tolerancí dráždivých složek v šamponech, jakými jsou např. SLS a jiné, bylo by pak velmi těžké skloubit péči šetrnou a zároveň účinnou také proti lupům.......
Ve vašem případě je již pokožka ve stavu podráždění a velké citlivosti, o čemž svědčí kontinuální problém se seborheou. V době hormonálních změn se u žen mnohdy tyto potíže a citlivost ještě prohlubují.
Měla jsem tyto potíže s citlivostí, seborheou a lupy také v době, kdy jem procházela změnou běžné hormonální hladiny. Bohužel chemické šampony a šampony z lékárny mi pomohly buď jen jednorázově, nebo vůbec, a navíc se u mě postupně vybudovala alergie na sls a další dráždivé složky, takže jsem tyto šampony nesnesla již vůbec.
V této době, o které píši, jsem nakonec musela opustit běžnou chemickou péči zcela, protože moje pokožka již nesnesla ani šetrnější přírodní šampony s jemnějšími tenzidy. Přešla jsem v té době na tzv. nopoo péči, na které jsem vytrvala zhruba rok, než mi pokožka začala lépe tolerovat lowpoo šampony. Tyto používám až dodneška již běžně a bez potíží, ale stále se vyhýbám šamponům s obsahem SCS, dávám přednost jemnějším, tzv. cukerným tenzidům.
.......
Také u Vás bych se spíše přikláněla k tomu, snažit se najít vhodný lowpoo šampon, ale nemusí se to podařit hned, každý má trochu jinou toleranci a co sedne jednomu, nebude vyhovovat druhému.
Z počátku můžete zkusit například tekutý šampon Khadi neem, protože neem je velmi účinný proti lupům a kvasince, ale doporučila bych ještě okyselit šampon kvůli snížení pH, pak bude lépe snášen. Zajistíte to tak, že si odlijete dávku šamponu na jedno mytí do skleničky a přidáte asi lžičku citronové šťávy a malé množství nechlorované vody, cca lžíci. Místo citronové šťávy můžete ale použít třeba kefír, nebo pár kapek jablečného octa. Kefír se mi však velmi osvědčil, dodá pokožce i jiné hodnotné látky.
Mezi mytím lze pokožku s lupy ošetřovat mátovým hydrolátem, nabízí ho např. značka Navia https://www.netoxickadomacnost.cz/Navia-Bylinko...
nebo Florihana (na www.aroma-atelier.cz) .
Můžete zkusit také naředit do filtrované vody (ne chlorované, spíše použijte kojeneckou, pokud nemáte vlastní filtr), jablečný ocet, cca 1lžičku na 100-150 ml a tuto směs vetřít do pokožky i několikrát denně mezi tím, než si vlasy opět umyjete. Pokud Vám tedy nebude vadit ten octový odér. Takto ředěný však není pach octa nijak nesnesitelně výrazný. Používejte vždy jen jablečný ocet, nikoli běžný.

Lupy jsou často na pokožce známkou příliš agresivní a vysušující péče a nesprávného pH. Proto někdy ani lowpoo nebo nopoo metody nevyhovují, pokud nemá mycí směs dostatečně kyselé pH, mělo by se pohybovat mezi 4,5 a max 5,5.
Jakmile by se vám šampon khadi neem nezdál pro vaši pokožku ideální, můžete zkusit o něco jemnější low poo šampon značky Odylique, tento je určen pro vlasy s lupy, ale zároveň je dostatečně jemný i pro citlivou nebo alergickou pokožku.
https://www.netoxickadomacnost.cz/ODYLIQUE-ODYL...

Dobré tipy na přírodní péči o vlasy s lupy najdete také na blogu natubea, zejména tipy na nopoo péči.

https://www.natubea.cz/blog/vlasove-trapeni--lupy/
https://www.natubea.cz/blog/vlasove-trapeni--pr...

Přeji Vám krásný den.
Pavla