Školkové nemoci a imunita. Jaké doplňky, vitamíny a netoxické léky zvolit?

Zodpovězené
22. led 2019

Dobrý den,

poradíte prosím netoxické léky a doplňky na dětské nemoci a podporu imunity?

Mám dvě děti, ve školce jsou druhým rokem a vypadá to u nás tak, že tak týden jsou oba ve školce (někdy ani ten týden neodchodí) a pak 3 týdny buď na střídačku, nebo oba naráz doma nemocní, a tak pořád dokola. Hlavně u nás bývají angíny, virózy, rýmy, kašle, horečky, bolavé uši, a podobně. Chytáme to od nich i my, dospělí.

Dostali jsme na předpis Bronchovaxom na imunitu a zajímá mě, jak je na tom z hlediska "toxicity"?

Také máme inhalátor a denně inhalují vincentku, vyplachujeme nos konvičkou. Snažím se o netoxickou domácnost, děti doléčovat a nedávát hned do kolektivu po nemoci, otužovat, chodit do sauny pokud se podaří, že jsem všichni zdraví (což je málokdy), chodit ven za každého počasí, jíme celkem zdravě. Zkoušela jsem už betaglukany, megaskorbickou léčbu, probiotika, rybí olej, nepotlačovat horečku léky, ale nějak se v tom pořád plácáme...

Má cenu zkoušet chlorellu nebo dračí krev nebo tak něco?

Můžete dát prosím tipy na netoxickou lékarničku pro děti?

Předem díky za odpověď.

Dobrý den,

opakovaná nemocnost u školkových dětí je dost častý problém. Musíme ale zohlednit , že v tomto věku se masivně vyvíjí imunita také díky prodělávání viroz, s kterými se dítě v dětském kolektivu setkává. Jistá dávka "nemocí" je tedy pro budování imunity prospěšná. Nedávno jsem na toto téma hovořila s magistrou v naší skupině a zmínila dokonce frekvenci 8 nemocí ročně, což se může jevit poměrně dost, ale stále je to pro dítě školkového věku počet, který lze ještě považovat za normální. Pochopitelně pokud se jde z nákazy do nákazy a dostanete se nad toto číslo, není to normální a organismu už je nutno pomoci.

Dle toho, co píšete, se mi jeví váš přístup správný, je vidět, že si hledáte spíše přírodní alternativy a tedy se mohu domnívat, že s chemií to nepřeháníte. Bronchovaxom je tzv. imunomodulant, bakteriální lyzát. Z hlediska toxicity na tom není tak hrozně, lyzáty maji obvykle tolerované složení z hledisdka NT. Pokud ho indikoval lékař, nebránila bych se ho i vyzkoušet. Na skupině jsme ho již několikrát diskutovali, výsledky jsou ale dost nekonzistentní, což si vysvětluji tím, že preparát prostě nedokáže obsáhnout všechny patogenní kmeny, které se podílí na vzniku orl infekcí. Takže zkuste a uvidíte, ale neupínejte se k tomu jako k řešení, pomoci může i nemusí.

Zaměřila bych se spíše na postupné upevňování obranyschopnosti jako takové. Pokud ještě nemáte dotaženou NT domácnost, rozhodně s tím neotálejte. Přehnaná hygiena v domácnosti a používání chemických čističů, nevhodné drogerie a kosmetiky imunitu narušuje právě tím, že ničí prospěšné bakterie ekosystému kůže i střev. Zhoršuje diverzitu bakterií v prostředí a děti pak nemohou přirozeně budovat svoji imunitu. Pokud tedy nemáte plně netoxickou domácnost, začněte na tom více pracovat. Dále zmíním ještě pár tipů, které lze ozkoušet a které se osvědčily v prevenci přímo u mě, neboť jsem trpívala na těžké a vleklé ORL infekce a záněty opakovaně také.

Nejprve začnu tím, co bych nedoporučila. V zimním období bych se neupínala k chlorelle (silně ochlazující potravina). Dračí sirup bych indikovala na jiné potíže, než jako prevence viroz, spíše se dobře uplatňuje v léčbě vředových chorob a kožních afektů, na zlepšení imunity u něj nepozoruji žádné valné výsledky. Pokud jde o vitamin C, vždy volte pro sebe i děti zásadně jen tzv. whole food verzi, nebo extrakt z celých plodů, tedy tzv. Raw C, kdy je zdroj C skutečně odvozen od ovo.zel, nikoli jako syntetická kyselina ascorbová (která se běžně získává mnohakrokovým chemickým postupem z kukuřice). Zdá se, že je to to samé a přesto na to tělo reaguje jinak. Mohu potvrdit i ze své zkušenosti, kdysi jsem také používala vysoké dávky vit C, verzi v prášku z DM. Nemělo to na moje zdraví vůbec žádný vliv, nemocná jsem byla stále stejně. Když jsem později narazila na práce, které upozorňovaly na možná odlišný vliv syntetické kyseliny ascorbové a vitaminu C ve verzi whole food, začala jsem pak používat jen tyto raw formy (například Pure radiance od The synergy company, nebo i u nás dostupný Garden of life raw C, který používám stále a kontinuálně). Výsledky jsou nesrovnatelně lepší, poslední 3 roky jsem nebyla vůbec nemocná a i v případě, že někde výrazně prochladnu, nebo jsem ve styku s nemocnými lidmi, tak se mi běžné virozy vyhýbají, případně pokud ucítím nějaké nepohodlí v dutinách, daří se mi to defacto během jednoho, maximálně dvou dnů zcela rozehnat. Začněte tedy účinnější formou vitaminu C pravidelně a kontinuálně, pokud jste dosud nedávaly. Pro děti je chutnější acerola, můžete použít například acerolu od Mycomedica, nebo jakékoli jiné raw prášky z aceroly, ideálně v bio kvalitě. Výborný zdroj vitaminu C jsou také plody indického angreštu, tzv, amalaki.
Zkuste se více zaměřit na tzv. energii potravin, uvidíte, že na sobě změny brzy pocítíte, když budete respektovat, že v zimě se má klást větší důraz na potraviny tzv. zahřívací, nikoli ochlazující. V praxi to znamená podávat dětem především zeleninu tepelně upravenou, nikoli syrovou, snad vyjma malého množství pickles, či kysaného zelí, pokud ho jí. Jinak zeleninu zásadně vařit, pařit, péct. Syrové ovoce v zimě je z mého pohledu pro děti spíše kontraproduktivní, ochlazuje a pokud se dítěti podávají marketové citrusy, tak kromě toho ochlazovacího efektu ještě do těla přijímá zbytečné pesticidy. V zimě se příjem ovoce může omezit, respektujte sezonní potraviny, používejte domácí nestříkaná jablka, která lze případně také podusit, nebo je konzumovat v malém množství syrová. Sem tam nějaké sušené nesířené ovoce není na škodu, případně kvalitní pyré. Dbejte na pravidelný příjem nejlépe přirozených probiotik. Děti lze naučit na šťávu z kysaného zelí nebo pickles (ředit, kvůli slanosti), můžete se zaměřit na probiotika typu ovčí žinčice (lze běžně sehnat i v některých marketech, např. v Globusu), kozí kefír, domácí jogurty, nebo alespoň kvalitní bílé živé jogurty, ideálně v bio kvalitě.
Probiotika mají efekt, pokud se suplementují delší dobu, vytrvejte. Lze kombinovat s orálními, pokud dítě špatně přijímá přirozená probiotika.
Jakmile na děti už něco poleze, můžete zařadit léčbu propolisem, což je u mě král mojí netoxické lékárničky právě na orl infekce. Propolis je ideální použít ve formě tinktury a pochopitelně jen za předpokladu, že děti nejsou alergické na včelí produkty, nutno kdyžtak provést test snášenlivosti. Propolisovou tinkturou lze provádět inhalace, případně silně ředěnou lze aplikovat i do nosu při rýmě, podobně jako vincentku sprej (používám i lahvičku od vincentky na propolisové nosní aplikace) . U dětí volte ředění 10 kapek na 30 ml. U inhalací nad hrncem lžičku propolisové tinktury do hrnku vody, inhalovat opatrně pár minut v dostatečné vzdálenosti, aby to dítěti bylo příjemné. Pokud nastane bolest v krku, vždy mě zachránil jod. Můžete používat roztok jodisol, volně k sehnání v lékárně. Dle návodu naředit a pokud je dítě ochotné spolupracovat, špejlí a vatičkou namočenou v roztoku rychle vytřít krk. Dětem to není příjemné, ale dá se to naučit, úleva je pak téměř okamžitá. Ad záněty středouší, doporučuji například toto video s recepty celosvětově uznávané naturopatky Barbary O' Neill, obklady pro použití na záněty středouší jsou zmíněny hned ze začátku. Máme s úspěchem vyzkoušeno

Zmínila jste ještě krevní testy. Pokud jsou jinak děti čilé, hravé a aktivní, nepovažovala bych toto za nutné, pokud to přímo nenavrhne lékař. Spíše bych zvážila zaměřit se více na jídelníček, dost často vidím v rodinách velké rezervy právě ve stravě, která je často postavená tak, že imunitu spíše podkopává, nikoli upevňuje. Imunita se odráží zejména od stavu našich střev a platí to i u dětí.

Pokud byste měli zájem více rozebrat jídelníček z hlediska budování lepší obranyschopnosti, můžeme se na to zkusit blíže podívat, lze mě zkontaktovat na emailu: pavlanontoxic@gmail.com případně na fb (skupina Svět non toxic z.s.)

Přeji Vám krásný den.
Pavla